خبرسازی دروغ و مغرضانه زشت است یا استفاده از نشان سبز؟

موضوع سوء استفاده از امکانات دولتی برای پیروز کردن نامزد مورد نظر جریانی سیاسی به امری عادی و بدون حساسیت تبدیل شده است. استفاده از اموال و امکانات دولتی برای تبلیغات محموداحمدی‌نژاد که بقول خودش فاقد ستاد انتخاباتی است ، طی روزهای اخیر و با بهره‌برداری از امکاناتی چون بالگرد و هواپیما،در جریان سفرهای خود به شهرستانهای اطراف تهران آن هم از سوی کسی که باید در شرایط برابر و برای کسب مقام ریاست جمهوری دهم با رقبای دیگر به رقابت بپردازد، یکی از مصادیق اصلی بد اخلاقی اتخاباتی است. به فرمایش حضرت علی (ع) در نهج البلاغه:عیب آن بود که چیزی را زشت انگاری که خود به همانند آن گرفتاری.

واقعیت آن است پس از آنکه مستند میرحسین موسوی توانست رابطه خوبی با مردم و اصولگرایان مردد برقرار کند، ظاهرا خواب برخی بشدت آشفته شده است و آنها برای از بین بردن چنین تاثیراتی متوسل به جنگهای روانی شده اند. استفاده از احساسات پاک مذهبی مردم  و بکار بردن عباراتی همچون سبز لجن ، یزید ، ابن زیاد ، عمر سعد و عمروعاص برای زنان و دختران و جوانانی که از نشان سبزاستفاده می کنند و اهانت به آنان و تبرئه خویش از  بکار بردن الفاظی همچون امام زمان(عج)، هاله نور، "اگر قرار بود پیامبر دیگری بیاید، این پیامبر، احمدی نژاد بود" که در گذشته های نه چندان دور از آنان بهره می جستند.

سوء استفاده از هر نوع امکانی و آن هم از نوع عمومی اش به فرهنگی معمول تبدیل شده است. ایرنا و صداوسیمای جمهوری اسلامی در اقدامی جدید وارد معرکه جدیدی شدند و البته تا حدودی هم موفق شدند، اما اعتبار رسانه ای خود را از دست دادند. آنها از اینکه مستند میر حسین موسوی مورد اقبال مردم واقع شده بود به ستوه آمده بودند، بنابراین اقدام به جعل خبر در خصوص مراجع تقلید و بیوت آنان کردند.

بخشی از مستند مهندس موسوی مربوط به دیدار او  با مراجع تقلید بود که خبرگزاری ایرنا در یک شیطنت ناشیانه با استناد به اطلاعیه های قبلی مراجع تقلید و سخنان کلی آنان، مدعی " واکنش گسترده مراجع عظام تقلید حضرات آیات صافی گلپایگانی، نوری همدانی، جوادی آملی و موسوی اردبیلی به مستند انتخاباتی موسوی " شد.

همه می دانیم که ایرنا وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و صداوسیما نیز با بودجه بیت المال اداره می شود. خوشبختانه مراجع مستقل و بیدار خبر ایرنا و صدا و سیما را تکذیب کردند. و مکرو و مکر الله و الله خیر الماکرین.دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی اعلام کرد: دفتر معظم له هیچ اطلاعیه ای طی دو روز گذشته در مورد انتخابات صادر نکرده است. همچنین حجت الاسلام والمسلمین سعید جوادی آملی ضمن ابراز نارضایتی شدید از نحوه خبررسانی صداوسیما به ویژه درباره مراجع معظم تقلید، این شیوه را از بین برنده اعتبار رسانه ملی دانست و تاکید کرد: دفتر آیت الله جوادی آملی بعد از بیانیه هفته گذشته، بیانیه دیگری صادر نکرده است.همچنین دفتر آیت الله موسوی اردبیلی نیز واکنش این مرجع تقلید به مستند پخش شده درباره میرحسین موسوی را تکذیب و اعلام نمود: متاسفانه در بخش 20 و 30 خبری آمده که فاقد صحت است، البته تیر آنان به سنگ اصابت نکرد، چون موضوع آنقدر بدیهی و روشن بود که این بخش خبری مجبور به عذر خواهی از  مراجع تقلید، مردم و حامیان موسوی شد.

به نمونه دیگری از  میزان عصبانیتها اشاره می کنم که خبرگزاری‌ها و سایت‌های حامی محمود  احمدی‌نژاد، فردای پخش مستند موفق مهندس موسوی، اعلام کردند زنی که در مستند میرحسین از وضعیت اعتیاد و توزیع هرویین و کراک سخن گفته و از موسوی تقاضای تامین سلامت فکری فرزندانش را دارد، منیژه حسینیان بازیگر تئاتر است. اکنون آشکار شده است که نام این زن صدیقه باصری، مادری است که از اعتیاد فرزندش در این مستند صحبت کرده، او در گفتگو با رسانه ها کسانی که او را بازیگر خوانده‌اند را به خدا واگذار کرده است. محسن نریمان نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی نیز درباره ادعای کذب سایت‌های حامی دولت و خبرگزاری فارس که بخشی از فیلم مستند مهندس موسوی را جعلی و ساخته یک بازیگر تئاتر خوانده بودند، گفته است"این زن شهروندی با تحصیلات زیر دیپلم و خانه‌دار است که فرزند معتادش دانشجوی رشته عمران و از اهالی این شهرستان بوده و من آنان را به عنوان نماینده می‌شناسم. همچنین در جریان نامه‌های ارسالی آنان در خیل میلیون‌ها نامه ارسال شده و بازنشده به رئیس جمهور هستم که پاسخی نگرفتند و امروز برای کتمان این سوز دل مادری دلسوز، انگ بازیگر تئاتر را به او می‌زنیم."

به هرحال از این دست اخبار تخریبی فراوان است و از این بازیگران در جمعیتهای مشتاق میر حسین موسوی هم فراوانند، جمعیت حدود 50 هزار نفره مردم اصفهان، یکصد هزار نفر مردم تبریز و شهرهای مختلف دیگر و البته خدا حق است و پاسخ مکر و دروغ و ریا را خواهد داد، همینگونه حرکات مقدمه پیروزی بزرگ است.

 

دی در حق ما یکی بدی گفت

دل را ز غمش نمی خراشیم

ما نیز نکویی اش بگــــــــوییم

تا هـــــر دو دروغ گفته باشیم!

 

اما یک نمونه دیگر از سوء استفاده کنندگان از امکانات دولتی از طرف مدعیان اصولگرایی و ارزش مداری و کسانی که از رنگ سبز به وحشت افتاده اند.

نگرانی اعضای ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد آنجایی‌ بیشتر می‌شودکه هم‌زمان با شهر مقدس قم ، بسیاری از علما و شخصیت‌های طراز اول مذهبی در مشهد نیزتائید خود را نسبت به میرحسین موسوی ابراز داشته‌اند و روند پیشرفت اوضاعبه‌گونه‌ای است که گروه باقیمانده از مذهبیون که تاکنون نسبت به رای دادن بهاحمدی‌نژاد یا موسوی در تردید بودند ،نظرشان بر حمایت ازمیرحسین موسوی است.

همه می دانیم که بر اساس مواد 68 و 88 قانون انتخابات، استفاده از وسایل وامکانات دولتی و عمومی از سوی نامزدهای انتخاباتی جرم و قابل مجازات می‌باشد. حامیان دولت نهم که طبق نظرسنجیها در استانهای خراسان از اقبال کمتری برخوردارند، ساعت 10 صبح امروز سه‌شنبه 12 خرداد‌ماهدر صحن جامع رضوی برای محمود احمدی نژاد برنامه سخنرانی ترتیب داده اند. خاطرتان هست که سید محمد خاتمی در اسفندماه سال گذشته ، وقتی بنا داشت در صحن حرم حضرتشاهچراغ در شیراز سخنرانی کند با مخالفت جدی دولت نهم مواجه شدو اجازه چنین کاری به وی داده نشد.

این سفر تبلیغاتی ،آزمون بزرگی برای میزانپایبندی محمود احمدی ن‍ژاد و اعضای ستاد انتخاباتی‌ او در رعایت ضوابط قانونی تبلیغات در ایامانتخابات باشد. علاوه بر آن موضع شورای نگهبان با این‌گونه سوء استفاده ها نیز محک خوبی است.

/ 2 نظر / 7 بازدید
آفتاب نیمه شب

وبازهم انتخابات...مطالبی متفاوت ازمسائل جامعه بخوانیدونظردهید.www.aftabenimeshabpersianblog.ir

خودم

دست مریزاد و خدا قوت.