روایت های مختلف از مرگ ندا

خوشبختانه مدتی است که حال و هوای پایتخت به حال و هوای معمولی تبدیل شده است. هر اتفاقی که بصورت ضربی و آنی روی می دهد، تصمیمات مقامات و افراد مسئول هم متناسب با آن شرایط است. هنگامی که اوضاع تحت کنترل قرار می گیرند، تازه بررسیها و تحلیل محتوای اخبار و رویدادها آغاز می شود. اولویت رسیدگی به برخی از زوایای بحران را هیچ نهاد و مقام مسئولی نمی تواند تعیین کند؛ بلکه افکار عمومی به عنوان موثرترین عامل ، تعقیب کننده رفتارها می باشند.

با فروکش کردن بحران انتخابات دهم ریاست جمهوری، رسانه های حامی دولت، به دنبال یافتن عوامل مرگ دلخراش جوانی بنام ندا آقا سلطان بر آمده اند. انتشار فیلم آزاردهنده از لحظات کشته شدن وی در ناآرامی های تهران ، بازتابگسترده ای در اذهان عمومی و رسانه های خارجی داشت. مرگ دلخراش او به تیتر نخست اغلب رسانه ها و روزنامه های خارجی و شبکه های تلویزیونی تبدیل شد. ندای 26 ساله به هنگام مرگ برخلاف شرایط معمول که محتضران چهره ای در هم ریخته دارند ، او چهره ای آرام داشت و شاید همین موضوع باعث توجه مردم و رسانه ها به او شده است.در فیلمی که از او در سایتهای اینترنتی و شبکه های خارجی به نمایش در آمده ، ندا به علت اصابت گلوله بر روی زمین افتاده است و افرادی در تلاشند تا با تنفسمصنوعی به او کمک کنند ، اما پس از لحظاتی خون صورت او را می پوشاند.

افکار عمومی به خوبی تشخیص می دهند که مسببان چنین حوادثی چه کسانی هستند، افکار عمومی بارها نشان داده اند که از خیلی از رسانه ها جلوترند و بخوبی مسائل را تحلیل می کنند. رسانه های رسمی به این موضوع واکنش دیر هنگامی نشان دادند، رسانه های منتقد دولت یا بقولی اصلاح طلب، صرفا" به انتشار خبر قتل ندا و بازتاب های آن پرداختند ، اما رسانه های حامی دولت، بعد از چند روز سکوت به موضعگیری در این باره پرداختند. من هم با دیدن این تصاویر بسیار متاسف و متاثر شدم ، به دنبال آن هم نیستم که بدانم چه کسی او را به قتل رسانده است، من هم بعنوان شهروندی از خیل شهروندان کشورمان، برداشت خاص خود را دارم، اما موضعگیریهایی که طی چند روز اخیر در این باره صورت گرفته ، قابل تامل است؛ اینکه چرا این اتفاق روی داده است، موضوع این یادداشت نیست، فقط برخی اظهار نظرها و روایتها را نقل می کنم تا کمکی باشد به تحلیل بهتر مخاطبان عزیز.

رسانه های خارجی تیراندازی نیروهای امنیتی کشورمان را عامل قتل این دختر جوان معرفی کرده اند. رسانه های دولتی کشورمان با اعلام اینکهگلوله شلیک شده به او مربوط سلاح های نیروهای امنیتی نیست ، این مسئله را رد می کنند. خبرگزاری ایرنا خبر داده است "اگرچه روند بررسی‌ها برای شناسایی هویت ضارب ندا ادامه دارد، اما شواهد به دست آمده این فرضیه را تقویت می‌کند که نامبرده اشتباها به عنوان خواهر یکی از منافقین معدوم مازندرانی از سوی تک تیراندازان گروهک نفاق هدف قرار داده شد."

روزنامه جوان، خبرنگار بی بی سی در تهران را عامل قتل ندا معرفی کردهاست. "خبرنگاربی‌بی‌سی، مستقر در تهران که اخیراً از ایران اخراج شده است در اقدامی غیرانسانی بااجیر کردن یکی از اراذل و اوباش و دادن مبلغی به وی، خواستار کشتن یک نفر برای تهیهفیلم مستند خود شد. به گفته منابع آگاه، فیلمی که اخیراً از اصابت گلوله و کشته شدندختر جوانی به نام ندا آقا سلطان در شبکه‌های مختلف خبری دنیا و اینترنت منتشر شدهاست ، ثمره این اقدام غیرانسانی خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی در ایران است. گفتنی است پس ازبه قتل رسیدن این دختر و با توجه به اینکه هیچ اجازه‌ای برای استفاده نیروهایامنیتی و انتظامی از سلاح گرم علیه اغتشاشگران صادر نشده بود، نیروهای حاضر در صحنهاین فرد را دستگیر کردند و پس از بازجویی پرده از این راز غیرانسانی برداشتهشد."

روزنامه وطن امروز هم یکی از روزنامه های طرفدار دولت با استناد به منابع آگاه، سازمان مجاهدین خلق را عامل قتل معرفی می کند."با انتشار تصویری از یکجنازه در آشوب‌های خیابانی اخیر، هویت تشکیلاتی عاملان اصلی این تیراندازی در ترورمردم بیگناه مشخص‌تر شده است. طبق اطلاعات به دست آمده از یک منبع آگاه امنیتی،عوامل گروهک تروریستی منافقین با سوء‌استفاده از ناامنی پدید آمده در برخی مناطقتهران ضمن طراحی سناریویی خطرناک، اقدام به هدف قرار دادن مسلحانه مردم با هدف سلبآرامش عمومی کرده‌اند... در تازه‌ترین اقدام خود با استقرار تکتیرانداز در برخی مناطق تهران، مردم بی‌گناه و بویژه زنان را هدف قرار داده و بااستفاده از عوامل خود از صحنه کشته شدن زنان تصویربرداری کرده و به سرعت آنها را دررسانه‌های عمومی و سایت‌های اینترنتی منتشر می‌کنند. این سناریو به گونه‌ای پی‌ریزیشده است که پس از شلیک و کشته شدن مردم، عده‌ای از عوامل این فرقه تروریستی درمنطقه مزبور با ایجاد سر و صدا و فریاد‌زدن، جو را ملتهب کرده و فضای شهر را ناآراممی‌کردند".

خبرگزاری فارس نیز از قول یک مقام آگاه نوشته است" مأموران نیرویانتظامی به سرنخ‌هایی درباره عامل این تیراندازی دست یافته‌اند، با تحقیقات به عملآمده از طریق دوربین‌های حاضر در صحنه، اظهارات شهود، بررسی محل حادثه، شناسایی وبازجویی از افراد حاضر در صحنه و گزارش پزشکی قانونی، مشخص شده است فردی به وسیلهیک اسلحه قاچاق به طرف تنی چند از حاضران در خیابان کارگر شمالی تیراندازی می‌کندکه یکی از این گلوله‌ها از پشت به ندا اصابت می‌کند."

حجت الاسلام احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران می گوید: "در اغتشاشات اخیر، یک خانم کشته شد، اوباما برایش اشک تمساح ریخت و غرب معرکه گرفت. هر عاقلی که فیلمش را ببیند متوجه می‌شود کار خود اغتشاش‌گران است. به‌گونه‌ای که از جایی که ماشین این خانم هم پارک شده است عکس گرفته‌اند. این خانم در کوچه خلوت بوده است. در کوچه خلوت که نمی‌کشند، دستگیر می‌کنند. معلوم است که اگر کار نظام بود، در خیابان برخورد می‌کرد. اغتشاشگران برنامه‌ریزی کرده بودند که بعدا بهره ‌برداری کنند."

سفیر ایران در مکزیک از احتمال دخالت سازمان سیا در قتل نداخبر داده است."آمریکا و سازمان سیا ممکن است پشت قتل این دختر 26ساله باشند؛ دختری که به نماد معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ایران تبدیل شدهاست. مرگ ندا  بسیار مشکوک است و سئوال مااینجاست که چگونه این دختر از پشت و در مقابل چند دوربین هدف قرار گرفته و چگونهاست که این تیراندازی در منطقه ای واقع شده که هیچ تظاهرات مهمی در آنجا برگزار نمیشده است."

بخش خبری 20:30 صدا و سیما هم علت مرگ ندا آقاسلطان را نتیجه اجرای سناریوی منافقین یا ضدانقلاب می نامد، دلیل این کار هم حضور دوربین و فیلمبرداری از اولین ثانیه های اصابت گلوله به این دختر جوان تا آخرین لحظات زندگی وی و اینکه دوربین مذکور بر خلاف دیگر فیلم های کم کیفیت از حوادث اخیر، حرفه ای بوده است و تصاویر آن کیفیت بالایی دارد. این بخش خبری دیشب هم در این خصوص سخن گفت و تاکید کرد که 45 دقیقه قبل از مرگ ندا، او در جمع تظاهرکننده ها حضور داشته و مانیتور می شده است.

اینها گزیده ای بودند از اظهار نظرهای رسانه ها، و البته مهم نیست که چه کسی ندا را کشته است، افکار عمومی به فراخور اطلاعات موجود و با رواج این اخبار روایتیرا می شنود و به تشخیص خود می رسند، اما نکته ای که نباید پنهان داشت، آن است که مرگ ندا ، نگاهها را متوجه کشورمان ساخت و افکار عمومی مردم جهان نیز در این باره موضعگیری منفی ای از خود بروز دادند. انتخاباتی که با مشارکت 85 درصدی می توانست باعث ایجاد یک فرصت بی نظیر برای عزت کشور در داخل و خارج باشد، به ناگهان به یک تهدید تبدیل شد. امیدواریم مسئولان کشور بدور از تعصبهای گروهی، بر عوارض ناشی از برخی سوء عملکردها فائق آیند و به زدودن ذهنیات منفی از افکار عمومی بپردازند.

 

/ 3 نظر / 12 بازدید
مهشید

در چارراه‌ها خبري نيست: يک عده مي‌روند يک عده خسته بازمي‌آيند

اشنا

سلام من تعجب ميكنم كه شما چرا اين فيلمها را قبلا نديده ايد.