نوشتن یادگاری

     چند سال پیش دیوار حیاطمان در بام را سیمان کاری کرده بودیم. این سطح صاف آدم را به هوس می انداخت تا روی آن چیزی بنویسد یا طرحی بکشد. من اولین بار که چشم ام به این دیوار کاملا" صاف و مسطح افتاد، به سرم زد که یک نقاشی تاپ یا یک خط زیبا روی آن بکشم یا بنویسم. اما نه وقتش را داشتم و نه دوست داشتم عقلم را به دست هوسم بسپرم. البته این هوس بی جا هم نبود؛ چرا که اجداد ما برای نخستین بار هم روی دیوار چیزهایی نوشته اند. بنابراین عاداتی که الان اغلب ما داریم ریشه چندین هزار ساله دارد که هر از چند گاهی بر روی درختان بیچاره، معابر عمومی، نیمکت ها و ... اقدام به خطاطی و نقاشی و نوشتن یادگاری می کنیم.

     اگر سری به بناهای تاریخی یا اماکن مذهبی و امامزاده ها بزنیم، شاهد نوشته های هموطنانمان بر در و دیوارها هستیم. پل های معروف اصفهان، مساجد قدیمی در شهرهای مختلف، آب انبارها، کاروانسراها، مجموعه تخت جمشید، کاخ ها و ... مملو از یادگار رهگذران مختلفی است که در این بازدیدها، به نوعی احساساتی را که بر اثر دیدار آن جا و مشاهده ویرانی ها پیدا کرده اند، بصورت نثر و نظم نوشته اند. 

     چند روز پیش به یکی از پارک های قشنگ تهران رفته بودم، متاسفانه آنجا هم بر روی دیوارها و درختان و وسایل، با خط های بد و کج و کوله جملات عاشقانه و ادیبانه نوشته بودند، آنقدر که زیبایی های این پارک را از بین برده بود.

     یادم می آید همین معضل را فرماندهان زمان جنگ هم داشتند. من در حالی که هنوز نوجوانی بیش نبودم، درست در تیرماه 1365 در یکی از پایگاه های اطراف ایلام، با جملات یادگاری بر در و دیوار و تنه درختان و از همه مهمتر روی چادرهای استراحت رزمندگان مواجه شدم. فرمانده گردان ما آنقدر از دست بچه ها به ستوه آمده بود که بچه ها را در غروب یک روزی جمع کرد و از آنها خواهش کرد که از این به بعد روی چادرها یادگاری ننویسند. اما بچه ها دست بردار نبودند. 10 روز بعد دوباره بچه ها را جمع کرد و همین تذکر را مجددا" یادآوری کرد. همزمان با سخنرانی او، چند نفر از بچه ها در حال برپاکردن چادری در محل سخنرانی بودند. وقتی کار راه اندازی چادر به پایان رسید، فرمانده خطاب به کسانی که یادگاری می نوشتند گفت: لطفا" از این به بعد یادگاری هایتان را اختصاصا" بر روی همین چادر بنویسید. او این را گفت و از ما خداحافظی کرد. خیلی جالب بود، ابتکار او نتیجه بخش بود و پس از آن، هیچ یک از بچه ها بر روی چادرها یادگاری ننوشتند.

     به هر حال نوشتن یادگاری در جاهایی که متعلق به عموم است؛ مثلا" روی صندلی های راحت چرمی اتوبوس ها، سینماها، سالن های اجتماعات و ...آن هم با خط های جوهری که تکیه گاه صندلی را خراش داده و پاره کرده، بسیاری از ما را ناراحت می کند.

/ 5 نظر / 28 بازدید
زهرا

فرمانده ی گردان عجب ابتکاری به خرج داده بوده!! خب واقعیت اینه که اکثر مواقع منع کردن مردم از کاری تقریبا نتیجه ی چندان امیدوارکننده ای نداره! بهتره مدیریت بشه. با ابتکارهایی مثل ابتکار فرمانده ی شما.

محمدی

از قدیم گفتن همیشه محدودیت ها باعث ابتکار میشه. به نظر من اون فرمانده کار خیلی خوب و قشنگی انجام داده.

مرتضی

امیدواریم به روزی برسیم که مردم از این عادت ناپسند دست بردارند و به اموال عمومی احترام بگذارند.

هاشمی

آفرین بر هوش این فرمانده

صبوری

به نکته خوبی اشاره کرده اید. همانطوری که گفته اید، این موضوع قدمت جندین هزار ساله دارد، معنی اش این است که ما چندین هزار سال ضعف فرهنگی داریم. باید مباحث آن از طریق رسانه ها و نهادهای فرهنگی طرح شود.