صعودی دیگر به قله شاه جهان

امسال هم به شاه جهان رفتیم. قله ای که من به آن بسیار علاقمندم. به اتفاق پسرعموهای دور و نزدیک. صبح روزز 9 فروردین 1397 ساعت 5:30 از بام به طرف کوهپایه حرکت کردیم. در ابتدای مسیر با گروهی از کوهنوردان مواجه شدیم که از شهرهای تهران و مشهد آمده بودند و از مسیر صعود بی اطلاع بودند. با دوستان و همنوردانی جدیدی آشنا شدیم , همراه آنها بطرف قله حرکت کردیم. 

همه ساله این مسیر دارای پوشش سبز گیاهان دارویی است. صدای پرندگان و جاری بودن چشمه ها این کوهستان را به یکی از جذابیت های بی نظیر منطقه تبدیل می کند. هر سال در چنین مواقعی ریزش قطرات باران موجب رویش علف های خودرو در دامنه همیشه سبز شاه جهان می گردد تا زمین بکر و طبیعت این وادی، ردای سبز فاخر را بر تن بپوشد. اما امسال دریغ از پارسال. با عدم بارش برف و باران، امیدمان به یاس و ناامیدی مبدل گردیده است؛ چرا که با عدم بارش نزولات جوی، از زیباییهای این کوهستان کاسته می شود و البته خسارات جبران ناپذیری به مردمسخت کوش پایین دست وارد می شود. 

با ادامه روند برداشت آب از سفره های زیرزمینی و خیزش آب در اعماق پایین زمین که از دو دهه پیش در این منطقه زیبا به صورت غیر مجاز در حال تخلیه است، علاوه بر اینکه بر روند تغییر اکوسیستم زیست محیطی تاثیرات منفی دارد، می تواند در آینده نه چندان دور، معیشت طیف عظیمی از خانواده هایی که یگانه امرار و معاش آنها از طریق دامپروری و کشاورزی می گذرد را نیز مورد چالش جدی قرار دهد.


دعا کنیم باران به کوهستان ببارد!


/ 0 نظر / 60 بازدید