ساعت شماطه دار منزل ما

     این ساعت یادگار ارزشمندی است. هم از این نظر که زمان را به ما یادآوری می کند و هم از این نظر که عتیقه شده است؛ چرا که قدمت آن بیش از نیم قرن است. فکر می کنم مربوط به سال 1340 شمسی باشد. مرحوم پدرم می گفت زمانی که برادرم برای نخستین بار به سرزمین وحی مشرف شده بود، این ساعت شماطه دار را برایش سوغاتی آورده بود. پدرم در مجموع به ساعت خیلی علاقمند بود. اصلا" برخی چیزها اپیدمی دارند، دوره خاصی دارند، به یکباره فراگیر می شوند و به یکباره هم فراموش می شوند. زمانی که همین ساعت شماطه داری که تصویرش را مشاهده می کنید به دست پدرم رسیده بود، او بی نهایت خوشحال شده بود، اما خوشحالی او چندان فایده ای نداشته است. این ساعت باید دردی از او را درمان می کرد؛ مثلا" باید زمان آبیاری زمین های کشاورزی و قدر السهم او را مشخص می کرد، اما در آن دوره همه کشاورزان که به ساعت دسترسی نداشتند و میزان و معیار فقط همان سایه اشخاص و شمارش پایی بود. با این حال نخستین تکنولوژی ای که وارد منزلمان شده بود همین ساعت بود و مکان آن هم روی طاقچه اتاق نشیمن بود و خانواده هم از آن صرفا"برای نگاه کردن و لذت بردن از صنعت بشری استفاده می کردند.

صدهزاران- حسین نصرتی- روستای بام

     اما بعدها که افراد دیگری هم صاحب این نوع ساعت ها شدند، کم کم این نوع تشخیص زمان جایگزین شیوه سنتی آن شد. استفاده از آن خیلی جالب و جذاب و شیرین بود. من که نوع استفاده از آن را در "بام" مشاهده کرده ام، برایم جذاب تر است تا کسانی که آن را هرگز ندیده اند. نیمه شب ها مرحوم پدرم از خواب بر می خواست، بقچه نان و سحری اش را به کمر می بست، بیل را بر شانه راستش قرار می داد، فانوس را به دسته بیل آویزان می کرد و این ساعت قدیم را هم در دست چپ می گرفت و راهی زمین کشاورزی اش می شد. افراد دیگری هم با او راهی می شدند؛ به ویژه کسانی که از ساعت و تشخیص زمان بی بهره بودند. مرحوم حسن و حسین بزرگواری، مرحوم اصغر باقرزاده(دوبوز)، حاج ابراهیم دانا و ...

     پس از گذشت دوره زمانی نسبتا" طولانی، در دهه 50 ساعتهای مچی با مارک "سیکو" و "سی تی زن" وارد بازار شدند که "بام" ما هم هدف این نوع تکنولوژی زیبا و جذاب قرار گرفت. در این دوره ساعت های ضد آب برای خود صاحب کلاسی بودند. هنگام وضو گرفتن مرحوم پدرم هیچگاه ساعتش را از ترس جا ماندن در جایی، از دستش خارج نمی کرد. فقط بند آن را شل می کرد و مشغول وضو گرفتن می شد. این نوع ساعت ها هم مشکلات بسیاری از کشاورزان را حل می کرد.

     اما در سال 1360 که من وارد دوره راهنمایی شده بودم، ساعت های کامپیوتری و دیجیتال وارد بازار شده بودند. پدرم برایم یک ساعت دیجیتال با صفحه بسیار کوچک - و البته دست دوم- خریده بود. من آنقدر ذوق زده بودم که شبها خواب نداشتم. شبها به زیر لحاف می رفتم و کلید صفحه روشنایی آن را می زدم و با روشن شدن چراغ های زرد و قرمز و سبز و بنفش، از این کار ساعت ها لذت می بردم. حتی نمی دانستم که این ساعت را به مچ چپ یا مچ راستم ببندم. یادم می آید هر روز یک ساعت قبل، منتظر اخبار ساعت 14 رادیو می ماندم تا بتوانم ثانیه های آن را با ساعت رسمی کشور تنظیم کنم.

     آن روزها و شب ها انگار تمام دنیا توی دستم بود. آن موقع بهترین هیجانات زندگی ام را در "بام" تجربه می کردم. الان که از هیچ ساعتی خوشم نمی آید بجز ساعت موبایلم، دلم می خواهد باز هم یک ساعت دیجیتال داشته باشم و با آن زمان را تا حوالی 10 سالگی خودم برگردانم و آن اشتیاق گمشده و قدیمی را تا امروزهای یکنواختم بیاورم. دلم می خواهد مثل همان دوران کودکی ام باز هم تمام دنیا توی دستم باشد و باز هم آنقدر به چراغ های کوچک ساعت مچی ام چشم بدوزم تا شبها را خواب رنگی ببینم. البته که می بایست چیزی از آن همه شور و اشتیاق کودکانه در درونم جا مانده باشد!

     در این شب های کشدار تابستان که مملو از فوتبال و والیبال پرهیجان است و خواب اندکی در برنامه استراحتم قرار دارد، دوست دارم همان یک ساعتی را که می خوابم، خواب هایم رنگی شود، این هیجان به روزهای خاکستری ام هم سرایت کند. دوست دارم مثل همان ایام کودکی تمام شادی های دنیا را یک جا داشته باشم!

/ 3 نظر / 9 بازدید
پرنیان

سلام ساعت های قدیمی هرکدوم براخودشون کلی داستان دارن که همش شنیدنی و خوندنیه همسرم مدتی پیش ساعت زنجیری پدرشون رو - که خراب شده البته - یواشکی آورده بود خونه قراره براش یه پست خوشگل بنویسیم آرزوی آخر پستتون خیلی خیلی قشنگه فکرکنم کم کم هممون داریم به این نتیجه می رسیم که تو دنیا هر خبری هم باشه آدم دوست داره اونجوری که خودش دوس داره از زندگیش لذت ببره... شادی و نشاط روزافزونتون آرزوی قلبی ماست ... خیلی همدیگرو دعاکنیم تو این روزا و شبای قشنگ .... [گل][گل]

هاشمی

تکنولوژی آنقدر سریع پیشرفت میکند که گاهی یادمان می رود نگاهی به گذشته خود بندازیم و فناوری های قبلی را مرور کنیم و همانطور که گفتید الان که از هیچ ساعتی خوشم نمی آید بجز ساعت موبایلم، واقعا حرف همه کاربران امروزی است

مهدی

سرعت پیشرفت فناوری به حدی رسیده که داریم از اون جا میمونیم! حتی این سرعت روز به روز بیشتر هم میشه. برای بعضی ها یاهو مسنجر هم خاطره انگیز شده. که تا همین چندی پیش برو و بیایی در دنیای مجازی داشت و خیلی وقت نیست که بازارش از سکه افتاده. اما تجربه هایی از این دست، در کودکی چیز دیگری است.