شب، مایه آرامش

     خداوند متعال شب را جدای از گردش ماه و خورشید و فلک؛ برای آرامش ما انسانها آفریده است؛ اصلا تمام کائنات برای بشر آفریده شده است. آرامش شب آرامش ویژه ای است که در روز و در نهایت خستگی نیز بدست نمی آید. چنانکه باریتعالی در قرآن مجید می فرماید:

 فالِقُ الإصْبَاحِ وَجَعَلَ اللَّیْلَ سَکَناً...(١)

(اوست که) شکافنده صبح است و شب را براى آرامش یافتن به وجود آورد.

مَنْ إلهٌ غَیْرُ اللَّهِ یَأْتِیکُم بِلَیْلٍ تَسْکُنُونَ فِیهِ أفَلا تُبْصِرون.(٢)

جز خداوند، کدامین معبود براى شما شبى مى‏آورد که در آن آرام گیرید؟ آیا نمى‏بینید؟

أَلَمْ یَرَوا أنّا جَعَلنا اللَّیْلَ لِیَسْکُنُوا فِیهِ...(٣)

آیا ندیده‏اند که ما شب را قرار دادیم تا در آن بیاسایند...

اللَّهُ الّذِى جَعَلَ لَکُمُ الَّیْلَ لِتَسْکُنُوا فِیه...(۴)

خدا(همان) کسى است که شب را براى شما پدید آورد تا در آن آرام گیرید.

         

     از قدیم الایام نیز چنین بوده است که پس از تاریکی شب انسان بجای امنی می گشته است تا  به استراحت بپردازد. کاروانهای خسته که از این سرزمین به سرزمین دیگری می رفته اند، زمانی که شب چادر خود را بر روی زمین می گسترانیده است، بلافاصله کاروان سالار دستور اطراق صادر می کرده است تا کاروانیان به استراحت بپردازند و فردای آن شب با جسمی سبکبال و آرام دوباره به راهپیمایی بپردازند.در بسیاری ازروستاهای کشورمان نیز هنوز این شیوه مرسوم است؛اگر به شهرها و روستاهای کوچک سری زده باشیم، متوجه می شویم که ساعات خواب و استراحت آنها از زمان مشخصی آغاز می شود - درست در زمانی که خیلی از ما ساکنان کلان شهرها به کارهای دیگری مشغول هستیم- و در زمان مشخصی به پایان می رسد. مردم می دانند که اگر از روشنایی روز استفاده نکنند ، اگر به دنبال روزی خود نباشند و ... زندگی شان دچار اختلال می شود، در این شهرها و روستاها قانونگزاران محلی نیازی به امر و نهی برای کسبه ندارند. در اماکن عمومی این شهرها و روستاها نیازی به ابلاغ پلیس نیست که مغازه ها نباید بیشتر از ساعت 12 باز باشند. در آنجا بر اساس یک نظم و هماهنگی سنتی و دائمی پس از گذشت پاسی از شب مغازه ها تعطیل می شوند. اصلا ساعات استراحت شب از ساعت 10 شب الی 2 صبح است و این زمانبرای خوابیدن بدن بسیار مفید است. پس از آن بیدار ماندن توصیه شده است ؛بسیاری از علما  و دانشمندان که منشاء خدمات مهمی برای بشر بوده اند، به این وقت خواب مقید بوده اند و تازه مومنان پس از این ساعت  برای نماز شب  و مطالعه بیدار می شوند؛ جنانکه خواجه شیراز می فرماید:

هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ

از یمن دعای شب و ورد سحری بود

غرض از این مثال اشاره به نکته ظریفی است که باید هر کاری را در جای خود و در زمان خود انجام داد، تصمیمات خرد و کلان سیاسی،اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باید "بجا" اتخاذ شوند، اگر غیر از این باشد آثار و تبعات منفی ای بجای می گذارد که اثرات آن موجب خسارتهای مادی و معنوی به جامعه خواهد شد. به عبارتی تصمیماتی که "بجا" اتخاذ نشوند، تصمیماتی که در روز بصورت شفاف و آشکار و با عقل و بدنی سلیم اتخاذ نشوند، تصمیمات پخته ای نخواهند بود. حتما همه در اطراف خودمان افرادی را سراغ داریم که تا دیر وقت سرگرم کارهای نه چندان واجبی هستند و پس از انجام این نوع کارها، تا نزدیکیهای ظهر می خوابند و نظم امورات عادی اشان به هم می ریزد. اگر ما بدنبال بهره مندی مطلوب از نعمتهای الهی هستیم باید هر کاری را "بجا" انجام دهیم و در وقت خودش.

بدون شک رعایت نظم شب و روز، آسایش روحی و جسمی را در پی دارد و اگر هم مسئولیت بخشی از جامعه به ما سپرده شده باشد، رعایت این نظم که آثار مثبتی در پی دارد از واجبات است؛ چه اگر غیر از این باشد گناهی نابخشودنی است و باید خسرانهایی که از این بی نظمی بوجود می آید را در روز جزا پاسخگو باشیم.

.......................................................................................

         

1- سوره انعام، آیه 96

2- سوره قصص، آیه 72

3- سوره نمل، آیه 86

4- سوره غافر، آیه 61 و در سوره یونس، آیه 67

 

/ 0 نظر / 203 بازدید