درس های زندگی از فانوس

     غروب ها همیشه باید مقدمات کار روشنایی منزل را انجام می دادیم. اغلب اوقات این کار را مادرم انجام می داد. لامپ فانوس را در می آورد، با آب می شست و با پارچه ای تمیز خشک می کرد. اگر هم وقت خیلی تنگ بود و عن قریب تاریکی شب  فرا می رسید، با "ها" کردن به سمت داخل لامپ این کار را همان موقع انجام می داد. گاهی اوقات هوا سرد بود و برفی. من وقتی با دستهای کوچکم مشغول تمیز کردن لامپ فانوس می شدم، این لامپ ناگهان ترکی بر می داشت و قسمتی از دستم را زخم می کرد. این هم درد سری می شد برای مادرم. تازه رفتن به مغازه "کاظم آراز" یا "حسین خان" و یا "حاج اسماعیل فرخنده" - اگر تا آن موقع باز می ماندند - مشکلات خودش را داشت. وقتی لامپ را سوار می کردیم، باید مخزن فانوس را پر نفت می کردیم. تمیز کردن فتیله و برش یکدست و مساوی آن که نور باکیفیتی به فضای خانه بتاباند بخش مهم کار بود.

شب های بام - حسین نصرتی - صدهزاران

 

     ما که دانش آموز بودیم، نور فانوس کفاف دیدن خطوط کتاب و نوشتن مشق هایمان را نمی داد. یعنی کار را سخت می کرد. از طرفی دیوارهای منزلمان هم چندان سفید نبود که نور فانوس را روشن تر کند. به علاوه در اتاقی که فانوس روشن می شد، همیشه بوی نفت می آمد. همراه با فانوس چراغ والور هم برای گرم کردن و هم برای پخت و پز روشن بود؛ بگونه ای که نه زمستان می شناخت و نه تابستان. بنابراین بوی نفت همیشگی بود. اگر از درز و شکاف پنجره کوچک، هوایی رد و بدل نمی شد، اغلب دچار سردرد می شدیم.

     با این حال فانوس هایی که در شب روشن می شدند خیلی زیبا بودند. اگر قصد داشتیم در کوچه های تاریک "بام"، برای رساندن پیغامی و یا عیادت از مریضی به طرف دیگری برویم، سوسوی نور فانوس ها منظره های قشنگی را پدید می آوردد. در مجموع دهه 50 فانوس ها برای ما نوستالوژی منحصر به فردی داشتند. زیبایی فانوس ها آن موقع بیشتر می شد که مرحوم پدر و یا مادر، یکی از آنها را به ستون ایوان خانه آویزان می کردند و نور آن حیاط را روشن می کرد.

     شعله فانوس همان موقع و حتی در این زمان که از نعمت برق بهره مندیم، هنوز هم برای من بسیار ارزشمند است. این نور زیبای کم سوی زرد رنگ، برای من درس زندگی است. این شعله با لایه ای محافظت می شد که اگر این لایه نمی بود، خیلی زود به سوی فنا و نابودی می رفت؛ مثل خیلی چیزهای ارزشمند دیگری که فی الحال در زندگی همه ما وجود دارد که اگر آن محافظت ها به کناری بروند، نقطه ضعف ها نمایان می شود؛ مثل امید و شادی در دل انسان ها. که برای زنده نگهداشتن آن در دلها باید خیلی تلاش کرد و حتی در برخی مواقع جنگید.

     باید مراقب باشیم که همچون باد، شعله فانوسی را خاموش نکنیم، شیطنت نکنیم، باعث جدایی ها نشویم. مواظب باشیم که شیشه دلی را نشکنیم؛ چرا که امید و شادی اگر چه بسیار ضعیف باشند، اما آنقدر مهم و باقدرت هستند که ما را از بزنگاه های خطرناک رهایمان کنند و در تیرگی شب به مقصود برسانند.

روستای بام- حسین نصرتی - صدهزاران

/ 9 نظر / 8 بازدید
جمال

خیلی عالی می نویسید ولی من چرا دیر دیر میام بخوانم بی سعادتم حتما منم فانوس خیلی دوست دارم کاش الان هم برق نبود فانوس روشن می کردیم!

حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. ضمن تبريک اعياد شعبانيه، برای مطالب زیر دعوت شده‌‌‌اید: ********** [گل][گل] رفع چهار بحران مهم با چهار راهکار ارزشمند [گل][گل] ********** ## دوستداران حجامت یادداشت کنید؛ ## [گل][گل] بهترین روز حجامت در سال ۱۳۹۳ [گل][گل] # # # به همراه تقويم سالنماي حجامت 1393 # # # *********** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] ## ثواب بسیار عظیم روزه ماه شعبان ## سه اثر فجیع برای موسیقی و غنا ## قَسَم دروغ این آثار مخرّب را دارد *********** [گل] دو داستان زیبا و خواندنی [گل] ## جزاى بدگمانى به شوهر ## بیرون آوردن النگوى عروس از دریا *********** [گل][گل] از چه زمانی حضرت علی بن ابیطالب(ع) ملقّب به «امیرالمؤمنین» شدند؟ [گل][گل] *********** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم. www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]

صبا

سلام ...ممنون ...خیلی قشنگ بود....عاشق نوشتن خاطرات هستم.... خیلی قشنگ بود خاطره تون لذت بردم....یاعلی ...التماس دعا...

محمدی

خیلی زیبا بود جناب نصرتی. مرحبا.

رضایی

عالی است. عالی.من که لذت بردم.

هاشمی

جالب و دلنشین توصیف شده است من هم در کودکی شبهای با فانوس، نوعی چراغ نفتی که با تلمبه کردن نور زیادی ایجاد میکرد و همچنین شمع را تجربه کردم و از دوران راهنمایی هم تجربه برق با موتور از ساعت 5 عصر تا 11 شب را داشتم

هرمزی

آقا ما حال کردیم با این فانوس و فانوس نشین ها و فانوس بدستها. کاش برای یه مدتی برق قطع بشه و بگن مثلا" برای یه هفته باید از وسایلی مثل فانوس استفاده بشه. چقدر قشنگ میشه.

ایوب خجسته

سلام خسته نباشید آقای نصرتی،یادش بخیر شبهای روشنایی فانوس و گردسوز و چراغ توری... راستی نفر سمت چپ متعلق به کدام بزرگواره؟

غاده

یادش بخیر ما هنوز هم فانوسامون رو حفظ کردیم هر وقت برق می ره مادرم حتما یکیشونو روشن می کنه... [قلب]