برای مرحوم سید حمزه رحمت الله علیه

     بهشت نبی یکی از اماکن مورد احترام اهالی بام است که در آن دهها نفر به خاک سپرده شده اند؛ از جمله بسیاری از سادات، صالحان و شهدا. با این حال به رغم وجود سنگ هایی نفیس و زیبا در این آرامستان، آرامگاهی ساده و دلنشین و به دور از ظواهر دنیوی، درست در وردیه آن توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کند. نزدیک تر که می روی در اولین نگاه به نخستین آرامگاه که می رسی، سنگ قبری کوچکی در اندازه 20 در 20 را مشاهده می کنی که نام مرحوم سید حمزه بر آن حک شده است.

     مرحوم سید حمزه؛ سید بزرگواری از سلسله جلیله سادات ساکن بام بود که پس از وفات او، آرامگاه او محل زیارت دوستداران او شده است. فردی از تبار سادات که در بام اقامت داشت و در اوایل دهه 70 شمسی جان به جان آفرین تسلیم کرد. وی سال ها بعنوان یک انسان شریف و مردم دار، مرجع دعانویسی و دعاخوانی مردمی بود که از مسافت های دور و نزدیک به قصد قربت به پروردگار متعال، از دست بنده صالحش شفای بیماران خود را طلب می کردند. از ویژگی های مهم سادات پاکی و صداقت آنهاست که همیشه مورد تکریم اهالی منطقه بوده است. مرحوم سید حمزه انسان ساده و بی آلایشی بود که همچون سایر اهالی به کار کشاورزی و دامداری مشغول بود. او  انسانی عادی بود، با این حال لطف او همیشه شامل حال اهالی بام بوده است. تا جایی که به یاد دارم انسان مردمداری بود که بنا به درخواست آنان برای دعاخوانی به منازل مردم می رفت و شفای مریضان را از خداوند درخواست می کرد و اغلب دعاهای او به اجابت مقرون می شد.

    با وجود گذشت دو دهه از وفات او، هنوز هم برخی از مردم با هدیه صلوات و نثار فاتحه به روح بزرگ آن مرحوم، از خدای رحمان و رحیم و به اعتبار آبروی این بنده خدا، رفع حوائج خود را خواستار می شوند. از خداوند سبحان می خواهیم بهترین درجات را در بهشت برین و در میان شهدا و صالحان به او  عنایت فرماید.

     تصاویر زیر مربوط به سال 1387 می باشد. وقتی غروب هنگام برای قرائت فاتحه به بهشت نبی رفته بودم، این مرد کهنسال را دیدم که او هم مشغول قرائت فاتحه بر مزار مرحوم سید حمزه بود. به گمانم او هم از دنیا رفته است، اما من شناختی از اسم و رسم او ندارم. خدا هر دوی اینها را قرین رحمت خود کند.

 

روستای بام- صدهزاران - حسین نصرتی

 مقبره سید حمزه در روستای بام- صدهزاران - حسین نصرتی

/ 0 نظر / 44 بازدید