مدیریت بادی

     هر وقت فصل پاییز و آلودگی های ناشی از وارونگی هوا فرا می رسد یاد مدیریت بادی می افتم. مدیریتی که با عملکرد نامطلوبمان همه چیز را به هم می ریزیم و منتظر می مانیم تا باد و باران به داد شهر برسند و هوای تازه ای تقدیم شهروندان بکنند. خوشبختانه در سطح مدیریت کلان کشوری، با روی کار آمدن تدبیر و منطق، قرار است که دیگر این اتفاق نیفتد، قرار است که دیگر محیط زیست کشور تصمیم به آبپاشی هوا با هواپیماهای سمپاشی نگیرد. قرار است که دیگر مدیریت کیفیت هوا به مدیریت باد و باران و برف گره نخورد.

     مدیریت های سطح پایین هم شبیه همین مدیریت های بادی است. تصورش را بکنید وارد یک سازمانی می شوید و کسی را می بینید که آشناست، سلام با نشاطی می کنید و درودی بر او می فرستید، پاسخ سرد به سلامی با نشاط در آغاز صبحی کاری چه قیمتی دارد که آنقدر ویران کننده باشد؟ آیا برای شما اتفاق افتاده است؟ برای من این اتفاق روی داده است. اتفاقا" قیمت هم داشت؛ قیمتی به بهایی گزاف، قیمتی به بهای تناقضی که روح آدمی را آزار می دهد.

     آدمی سطل آشغال نیست و به چیزی که خواسته و ناخواسته درونش می ریزند حساس است. این حساسیت درجه تغییر آدم هاست. این حساسیت شاخص تناقض گویی آدم هاست. این حساسیت مربوط به نپذیرفتن تغییرات است. تغییراتی که یکی دیگر اعمال و ایجاد کرده است و بر همین اساس میزان درک ما از واقعیت به میزان توفیق حساسیت ما بر می گردد.

    واقعیت را باید پذیرفت، هر چه که باشد. نباید مانند مدیریت های بادی عمل کرد. نباید گذاشت که دل بیشتر کدر شود. دلی که رقیق باشد بیشتر رعایت می کند، کمتر دروغ می گوید، کمتر رفتارهای متناقض از خود بروز می دهد، سعی می کند شرافت را زیر پا نگذارد؛ چرا که اعتباری برای آن لذتی که دنباش هست قائل نیست که در تقابل با آن حرمتی فرو گذاشته شود. نفسش به خدمت خلق گرم می شود و اگر بخواهد لجاجت کند، موتور راه انداختن کارها یک واحد عقب می افتد. من معتقدم روح آدم ها درجه بندی شده اند، اگر تشخیص داده شود که کسی اینجا نباشد، باید بپذیرد که این چنین است، خودخواهی را باید کنار گذاشت.

     روزگار خوش از آن کسی است که مدیریت های بادی را رها کند و بر طبل خودخواهانه نکوبد و برای کسی که پشت در مانده، شمعی روشن نگه داشته باشد. و ما هم در مقابل گاهی لازم است خطای آدم ها را پیش خودمان توجیه کنیم و به روی خودمان نیاوریم که واقعا" حق با ماست!

/ 3 نظر / 80 بازدید
نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran با تشکر[گل] [گل]

آموزش آنلاين رايگان

داشتم سايت هاي آموزشي رو سرچ مي کردم يک سايت آموزش آنلاين پيدا کردم که به نظرم جذاب اومد. توش کلي دوره هاي رايگان بود.لينکشو براتون گذاشتم. http://cetkaacademy.ir/ آموزش آنلاين رايگان

هاشمی

مدیریت! اصلا حرفش را نزن! اینجا ایرانه و عبارت مدیریت فقط یک ..... است! متاسفم که اینگونه ضعف مدیریت چنان بیداد میکند و ما ایرانی جماعت هم شم مدیریتی نداریم!