فینال مناظره ها با موفقیت رضایی

خیلی از دوستان روزهای قبل پیش بینی کرده بودند که برنامه مناظره  محسن رضایی و محمود احمدی ن‍ژاد لحظات جذابی خواهد داشت؛ چرا که محسن رضایی بیش از یک دهه است که دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام را عهده دار است و بخوبی در جریان اطلاعات و آماری است که از سوی دولتها منتشر می شوند. مضاف بر این او دارای دکترای اقتصاد است و بقول احمدی ن‍ژاد "کارشناس ارشد" است و به مسائل مختلف اشراف دارد. از همه اینها که بگذریم شخصی بنام داود دانش جعفری که رانده شده دولت نهم است بعنوان مشاور ارشد او در کنار او حاضر است ، کسی که وزیر اقتصاد دولت نهم بود و از نحوه گردش اطلاعات در بطن وزارتخانه آگاه است و قطعا اطلاعات سودمندی را برای موفقیت رضایی در اختیار او قرار داده است.

در ابتدای این مناظره احمدی نژاد درس اخلاق داد و متهم کنندگان به دروغ را ترسو نامید. او دوباره در صدد جنجال آفرینی بود که هوش و ذکاوت محسن رضایی اجازه چنین کاری را به او نداد.

همانطوری که پیش بینی می شد جدالاین دو ، میلیونها بیننده را به پای گیرنده ها کشاند، مناظره ای که یکی از  مناظره‌ها ی خوب این دوره تلقی شد ،مناظره ای که بعنوان آخرین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری دهم نقش مهمی در گردش آرا و جابجایی آنها بازی خواهد کرد. در مناظره امشب آرای سنتی احمدی ن‍ژاد همچنان در اختیار او باقی ماند، اما آرای روشنفکران این اردوگاه بسوی محسن رضایی چرخش پیدا کرد و عده ای نیز ناامید از استدلالات سست احمدی نژاد، آرای خود را بحساب رقیب نیرومند او میرحسین موسوی منظور کردند.

از آنجایی که هر دو نامزد به نوعی متعلق به جریان اصولگرا هستند ، شاید خیلیها تصور داشتند که فضای این مناظره همانند مناظره کروبی و موسوی خواهد بود که به جریان مقابل تعلق دارند. اما دو شب پیش آن دو با هم مماشات کردند؛ چرا که بخش عمده ای از برنامه های آنان مخرج مشترکی داشت، اما در این سوی از وجود چنین وجوه مشترکی خبری نبود، آنها بر روی یک زمینند اما در نوع کاشت، زمان برداشت و نحوه توزیع و ... اختلافات اساسی ای دارند؛ تا آنجا که رضایی خطاب به احمدی نژاد گفته بود نحوه اداره کشور از سوی شما آن را به ورطه سقوط کشانده است. همین امر سبب شده بود تا احمدی‌نژاد با طرح مباحث حاشیه ای و فرار از پاسخگویی صریح در برابر عملکرد نه چندان درخشان کابینه خود، موفق به فرافکنی در کارنامه منفی دولت خود شود که البته افکار عمومی از نحوه پاسخگویی او اقناع نشدند.

به اعتقاد بسیاری از دوستانم رضایی با برنامه‌ترین و با اخلاق‌ترین نامزد این دوره از انتخابات است. او غیر از ملاحظه مصالح نظام با در اختیار داشتن اطلاعات و ارقام مستند ، با تکیه بر آنها بویژه در مسائل اقتصادی توانست ادعاهای کارشناسی احمدی‌نژاد را به چالشی اساسی بکشد و به نقد جدی ضعف مدیران دولت نهم و نارضایتی عمومی و ... بپردازد.

اما در مقابل احمدی‌نژاد که با تاکتیکهای سوخته ای در مقابل موسوی و کروبی که بنا به ادعای ستاد خود توانسته بود سربلند از آن مناظره ها بیرون آید ، از این نکته غافل بود که در مقابل مرد نیرومندی نشسته است که دارای تجربه گرانبهایی در 8 سال دفاع مقدس و مهمترین دستگاه نظارتی کشور بوده و توانسته با تکیه بر نبوغ ذاتی اش دشمن را بارها و بارها با طرحهای عملیاتی خود ، کیش و مات کند. احمدی نژاد به دنبال وقت ستانی از رضایی با طرح مسائل حاشیه‌ای در صدد عدم ورود او به نقد عملکرد و  برنامه‌های دولت نهم بود ، اما رضایی کارکشته با دوری از این مسائل به موضوعاتی هچون تورم، اصل 44، ضعف و جابجایی مدیران دولتی و... پرداخت و از این مناظره سربلند بیرون آمد. احمدی نژاد باز هم از حربه مظلوم نمایی بهره جست تا به مخاطبان خود القاء کند که هر سه نامزد برای شکست او پا به عرصه گذاشته اند اما برخورد متین و خونسردانه رضایی در قالب ارائه نمودار های واقعی ، ناراستی ادعاهای احمدی نژاد را به اثبات رساند و با زیرکی نیز برنامه های خود را اعلام عمومی کرد.

رضایی در این مناظره با  منطق و دانش و خردگرایی بر شور و هیجان و اتهام و پرونده سازی احمدی نژاد فائق آمد و  آراء قابل توجهی از او را بسوی خود سرازیر نمود. البته احمدی نژاد بارها رضایی رابه کارشناس نبودن و اظهارات غیرکارشناسی و عدم آشنایی با مدیریت و ساختار اداری کشور متهم کرد، اما اخلاق پیر مبارزه و جنگ که از افتخارات نظام است ، اجازه خودنمایی به احمدی نژاد را نداد ، تا خدمات و مجاهدت های او از اذهان مردم پاک نشود. او احمدی نژاد را متهم به عدم آگاهی از مسائل امنیتی کرد و از دروغگویی او پرده برداشت اما به شکلی مودبانه.

باز هم  احمدی نژاد از حربه سوخته وقت کشی استفاده کرد و با پرسشهای سطحی و بریده بریده وقت پایانی او را به هدر داد و خوشبختانه همین مسئله باعث سرازیر شدن آرای او بسوی رضایی و موسوی شد. به هر حال احمدی نژاد باز هم در این مناظره با دروغ گویی و تطهیر خود در صدد جلب آرای مردم برآمد که باید هوش و ذکاوت موسوی و رضایی و کروبی را تحسین کرد و البته تاریخ انقلاب اسلامی در آینده قضاوت خواهد کرد، در مورد اصولگرایانی که چشم خود را بر کاستیهای او بسته اند و دوباره بی قید و شرط از او حمایت کرده اند.

من از محسن رضایی توقعی جز بیان حقیقت و دفاع از حق و شعور مردم را نداشتم و به همین سبب او را پیروز این مناظره می دانم، برنده انتخابات هر کسی باشد ، این مناظره توانست وجهه او را بسیار محبوب تر از پیش نماید. و نکته مهم دیگر آنکه احمدی نژاد در ابتدای سخنان خود در پاسخ به میرحسین موسوی که تورم 25 درصد را عنوان کرده بود ، تورم کشور را 15 درصد اعلام کرد. اما در ادامه با توضیحات رضایی و دلایل متقن او ، احمدی نژاد سر تسلیم فرود آورد و به تورم 25 درصدی اذعان کرد ، و این عدد را چند بار در طول سخنانش استفاده کرد. هرچند با خلق و خوی احمدی نژاد ، احتمالا انکار این آمار فردا از سوی او دور از ذهن نیست.

اما نکته پایانی اینکه من به وجود مدیران منطقی و باشعوری همچون محسن رضایی در کشورم می بالم ، اما نامزد اصلح من موسوی است ، علاوه بر آن اقبال عمومی به ایشان بیشتر از وی است. رضایی در این متاظره به رشد آرای موسوی نیز کمک بسیاری کرد. پاینده باد ایران و دست خدا همراه مدیران توانمند نظام.

/ 1 نظر / 7 بازدید
mojtabah

سلام، بر مبنای گزارش بانک مرکزی ۸۷ درصد دستمزد کارمندان و کارگران خرج هزینه‌های خوراکی میشود. سال گذشته این ۴۷ درصد بود. خدا‌را شکر انتخاب آقای احمدی‌نژاد واقعا وضع ما را تغییر داده.آقا محمود دکتر ،بسیجیها و پاسدارها انتخابات را با گلوله برای شما خریدند آیا این برو بچهای شما میتونند تورّم و اقتصاد هرج مرج و گرسنگی را هم با یک گلوله از بین ببرند؟ آیا گلوله‌های اینها میتونه اجاره من رو هم بده،برای خانواده من لباس بخره، خرج تحصیل بچه‌های من بشه؟ لعنت بر من و تمام کارگر‌هایی دیگری که به تو رای دادیم.خدا خودش رحم کند.