خدا همین نزدیکی است

     یک سال تمام گذشت تا به این شبها رسیدیم. شبهای مبارکی که با مناجات و راز و نیاز و نجواهای شبانه روحمان جلا می یابد. از هر خیابانی که منتهی به مسجد است عبور می کنم، جمعیتی را می بینم که مشغول گپ و گفت هستند. ساعت 2 بامداد است. با دیدن عده ای که گوشه ای نشسته اند و مشغول صحبت و چای و سیگار هستند، نمی توانم ارتباط برقرار کنم. اما من کجای این شبها واقع شده ام که بخواهم چنین ادعای بزرگی داشته باشم. من بیشتر از اینکه متوجه متن بشوم، همین صحنه ها بیشتر تحت تاثیرم قرار می دهد. تکانم می دهد وقتی در گوشه و کنار این شبها کودکانی را می بینم که دست به دعا برداشته اند، دوست دارم بروم کنارشان و ببینم چگونه دعا می کنند. دوست دارم دعاهای خودم را به آنها دیکته کنم و آنها از زبان خودشان از خدا بخواهند و من فقط با آنها آمین بگویم.

     این دور و بر هرکسی زیر لب زمزمه ای دارد. یکی مادر مریضی دارد، آن یکی ورشکست شده، آن یکی گرهی به کارش افتاده. همه این درخواست ها و تضرعات و اشک ریختن ها مرا بیشتر متاثر می کند و احساس می کنم خدا همین نزدیکی هاست. اما خیلی برایم سخت و دشوار است که این همه مشکل دور و برم باشد و من تمام سال حواسم به آنها نباشد. خیلی سعی می کنم دعاهایم دسته بندی شده و اولویت بندی شده باشند، با این حال این شبها می خواهم در هم و بر هم دعا کنم وقتی او در همین نزدیکی هاست چه نیازی به این همه نظم و ترتیب است؟ در آن لحظه می خواهم برای همه دعا کنم، آنهایی که به ذهنم می آیند، حتی از آنهایی که دلخوری دارم، این هم توفیق بزرگی است که به ذهنم می آیند و در آن لحظه برایشان دعا می کنم تا بلکه جبران این کمبود اخلاق انسانی ام را کرده باشم. اما این مختص همین امشب است، سال که می گذرد، دوباره یادشان نیستم.

     بسیاری از اینها که به درگاه الهی تضرع می کنند بیشتر گرفتاری مالی دارند، دلم می خواهد آنقدر مال و منال داشته باشم که بتوانم نیاز همه را برآورده کنم. اینها همه آرمان های من هستند و بدتر از همه اینکه شب قدر هم بجز دعا نمی توانم کاری برایشان بکنم. من از این نگاه منزجرم. از این نگاهی که خودم هیچ کاری نمی توانم بکنم و از دستم کاری بر نمی آید! اما خدایی هست  که باید همه این کارها را بکند. این نگاه هیچ منافاتی با درخواست کردن از خدا ندارد. اصلا" خدا دوست دارد که بندگانش دعا بکنند. او خود گفته است که مرا بخوانید تا کمکتان کنم. اما هیچگاه نگفته است که هیچ کاری هم نکن. با اینکه به دلهای همه ما اشراف دارد ولی باز هم می گوید دعاهایت را بر زبان بیاور و برای من عرضه کن.

     دعا کردن خوب است اما اینکه انتظار داشته باشیم که خدا همه کارها را بکند، انتظار بی جایی است. مثلا" با اینکه تنمان سالم است و از کارکردن گریزانیم از خدا بخواهیم که در قرعه کشی بانک برنده بشویم. یا وقتی زمینه تجاوز اسرائیل به کشورهای همسایه را فراهم می کنیم؛ از خدا بخواهیم که مردم لبنان و غزه را نجات بدهد یا از خدا بخواهیم که تیم والیبالمان را به فینال لیگ جهانی برساند، از خدا بخواهیم که چک هایمان را پاس کند. من این نوع توقعات را نمی پسندم. من این انتظار از خدا را به هیچ عنوان دوست ندارم. برای همین است که می گویم دعاها باید اولویت بندی بشوند. باید انتظاراتم را از خدا درست معنی کنم. رفتار و کردارم را باید درست کنم، هر چند شبهای قدر است و موسم دعا و نیایش، اما باید خودم هم کاری بکنم.

دعا - صدهزاران - حسین نصرتی

/ 4 نظر / 4 بازدید
هاشمی

کار را سخت تر کرده ای مگر همه یک سطح بصیرتی دارند که بخواهند قبل از دعا زمینه استجابت آن را فراهم آورند از خدا بخواهیم اول هدایتمان بکند (به بصیرتمان بفزاید) بعد سعادتمندمان بنماید (عقل و منطق) و اگر هم سطح سعادتمان زیادتر شد شهادت را نصیبمان گرداند (بالاترین سطح کمال) ان شا الله

مهدی

از تو حرکت، از خدا برکت

محمدی

خدا همین نزدیکی هاست، باید کاری کرد. التماس دعا.

مجتبی

سلام حسین جان. حال خوبی بهت دست داد مارو هم دعا کنی!