امام(ره) و منع ورود نظامیان به فعالیتهای سیاسی

براساس وصیت‌نامه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) ، نیروهای نظامی حق ورود به دسته‌بندی‌های سیاسی و فعالیت‌های انتخاباتی را ندارند؛ نقض این بی‌طرفی سیاسی از سوی برخی مقامات لشکری در سال‌های اخیر با انتقاداتی روبه‌رو شده است. نظامیانی که علاقمند ورود به مسائل سیاسی اند، باید از نهادهای نظامی خارج شوند – همچنانکه تعدادی از نظامیان عالی رتبه در گذشته چنین کرده اند- نه اینکه با استفاده از عنوان و موقعیت نظامی و روحانی خود در مسائل اتنخاباتی دخالت نمایند، حضرت امام(ره) در وصیتنامه خودشان نظامیان اعم از ارتش و سپاه و بسیج را به صراحت از از ورود به امر انتخابات منع کرده اند.

به بخشی از فرمایشات ایشان توجه کنید :"برای سپاهی‌ها جایز نیست که وارد بشوند به دسته‌بندی و آن طرفدار آن یکی، آن یکی طرفدار آن یکی، به شما چه ربط دارد که در مجلس چه می‌گذرد؟ در امر انتخابات باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی‌ها باز صحبت است. خب! انتخابات در محل خودش دارد [انجام] می‌شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا کنند؟ برای سپاه جایز نیست این. برای ارتش جایز نیست این. سپاهی را از آن تعهدی که دارد، از آن مطلبی که به عهده اوست باز‌می‌دارد و همین‌طور ارتش را و ما در گفتارمان، در کردارمان که در محضر خدای تبارک و تعالی واقع است باید فکر بکنیم." (صحیفه امام، ج 19، ص 12)

" از امور مهمی که باید تمام نیروهای مسلح از آن پیروی کنند و اغماض از آن به هیچ‌وجه نمی‌توان کرد و باز هم تذکر داده‌ام، آن است که هیچ‌یک از افراد نیروهای مسلح چه رده‌های بالا یا پایین در حزب و گروهی با هر اسم و عنوان نباید وارد شوند، هر چند آن حزب و گروه صد در صد اسلامی و به جمهوری اسلامی وفادار باشند... وصیت اکید من به قوای مسلح آن است که همان‌طور که از مقررات نظام، عدم دخول نظامی در احزاب و گروه‌ها و جبهه‌ها است به آن عمل نمایند و قوای مسلح مطلقا، چه نظامی و انتظامی و پاسدار و بسیج و غیر اینها، در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازی‌های سیاسی دور نگه دارند.در این صورت می‌توانند قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون گروهی مصون باشند و بر فرماندهان لازم است که افراد تحت فرمان خود را از ورود در احزاب منع نمایند و چون انقلاب از همه ملت و حفظ آن بر همگان است، دولت و ملت و شورای دفاع و مجلس شورای اسلامی وظیفه شرعی و میهنی آنان است که اگر قوای مسلح، چه فرماندهان و طبقات بالا و چه طبقات بعد، برخلاف مصالح اسلام و کشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند که – بی‌اشکال به تباهی کشیده می‌شوند – و یا در بازی‌های سیاسی وارد شوند، از قدم اول با آن مخالفت کنند و بر رهبر و شورای رهبری است که با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید تا کشور از آسیب در امان باشد." (صحیفه امام ج 16، ص 203)

یکی دو روز پیش خبرگزاری ایرنا سخنان جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را منتشر کرد که وی در همایش تجلیل از اساتید و مربیان سپاه که به مناسبت هفته عقیدتی سیاسی برگزار شده بود، اظهار داشته است:"مسائل سیاسی در چند روز باقی مانده به انتخابات در جامعه بسیار مطرح است و اگر نیروهای سپاهی بترسند که در خصوص این مسائل صحبت کنند از اصول، اعتقادات و نظریات دین عدول کرده‌اند... اکنون که حال و هوای انتخابات همه جا را پرکرده است، بعضی‌ها به سپاه پاسداران برچسب می‌زنند که نباید وارد این حوزه شوید اما اگر بخواهیم بترسیم، جا برای دیگران باز می‌شود. بعضی از افراد می‌خواهند با تهمت، افترا و غوغا سالاری سپاه را به موضع انفعال ببرند... نباید اجازه سوءاستفاده از صحبت‌ها را به مخالفان داد... سپاه به نفع یا علیه هیچ کاندیدایی وارد نمی‌شود اما این به معنی دست برداشتن از اصول و ارزش‌های انقلاب نیست."

اینها سخنان  یک فرد سیاسی نیست، بلکه سخن یکی از نظامیان عالی رتبه کشورمان است. طی یک ماه گذشته  تعدادی از مقام‌های نظامی در دفاع از یک جریان سیاسی و حمایت صریح از عملکرد دولت نهم سخنانی اظهار داشتند که البته همچون همیشه با انتقاداتی همراه بوده است. ذوالنور، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه چند روز پیش گفته بود که " نظر سنجی‌ها در خصوص انتخابات ریاست جمهوری که رای بالای دولت فعلی در نقاط محروم را نشان می‌دهد ثابت‌کننده این مسئله است که مناطق زیادی از کشور طعم خدمات دولت را کشیده‌اند ... کارهای صورت گرفته در دولت فعلی با 16 سال قبل از آن قابل مقایسه نیست."

هفتم اردیبهشت ماه سالجاری نیز خبرگزاری ایسنا مطالبی را به نقل از حجت‌الاسلام علی محمدی نماینده ولی فقیه در نیروی مقاومت بسیج گزارش داد که در روزنامه‌ها نیز بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد. به گزارش ایسنا وی در همایش فرماندهان بسیج دانشگاه‌های سراسر کشور گفته است:"یکی از امتیازاتی که اصولگرایی در زمان حاکمیتش به وجود آورد احیای دوباره گفتمان امام و انقلاب بود. بنابراین ما باید در رایی که به صندوق خواهیم انداخت به این موضوع دقت کنیم... سوابق فرد ملاک نیست چنانچه حضرت امام در وصیتنامه خود گفته‌اند من در دوره‌ای از برخی حمایت کرده‌ام ولی بعدا آنان با من منافقانه برخورد کردند."

و هر چه که به زمان برگزاری انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری نزدیک می شویم، متاسفانه از این دست سخنان را بیشتر خواهیم شنید. اما آنچه که مهم است میزان پایبندی افراد و شخصیتها به سخنان آن بزرگوار است که به عنوان قانون در نظام جمهوری اسلامی نهادینه شده است؛ اگر در موضوعی خلاف فرمایشات آن بزرگوار  عمل شود برخورد می شود ، اما در برابر نص صریح حضرت امام(ره) توجهی صورت نمی گیرد. والعاقبة للمتقین.خبرنگاران رسانه‌های خارجی صبح سه‌شنبه صبحانه میهمان کروبی بودند. آنها بیش از هر چیز از اقدامات کروبی در برابر تخلفات احتمالی انتخابات آینده می‌پرسیدند که کروبی در پاسخ به آنها گفت: من به مانند همیشه اعتراض می‌کنم و در برابر هر تخلفی خواهم ایستاد.

/ 2 نظر / 9 بازدید
زهرا

سلام. زیبا نوشتید.[گل]

حسین مقدم

سلام . قشنگه[قلب]