تعطیل کردن رسانه مردم به چه بهانه ای؟

شبکه پیامک تلفن همراه بعنوان تنها رسانه مردمی ، در اقدامی که تاکنون نظیر آن را در طول چند سال گذشته ندیده بودیم، از روز پنجشنبه هفته گذشته همزمان با برگزاری انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری قطع شده است و تاکنون هیچ یک از مقامات دولتی در باره علت این قطعی اطلاع رسانی نکرده اند.

جریان آزاد اطلاعات از مقوله های مهم عصر ارتباطات بشمار می رود. شعار مهمی همچون دانستن حق مردم است ، اشاره به چنین موضوعی است. گردش آزاد اخبار و اطلاعات در بالندگی و شکوفایی جامعه نقش غیر قابل انکاری دارد. محروم کردن مردم از این حق نوعی بی اعتنایی به حقوق حقه مردم و شان و کرامت انسانی آنان است.

در جامعه معاصر ایران بارها شاهد بروز چنین رفتارهایی بوده ایم. آنچه که بچشم خود در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 دیدیم، ظاهرا درس مناسبی برای حاکمان نبوده است. در آن سالها مشاهده فیلمهای سینمایی از طریق دستگاههای ویدیویی نوعی عمل مجرمانه بشمار می رفت، البته این نوع جرمها نوعی قانون نانوشته بودند که پلیس با حاملان فیلمهای سینمایی و دستگاهای پخش برخورد می کرد. پس از آن در اوایل دهه ٨٠ دیش های ماهواره بر پشت بامها روئیدند و برخوردهای مشابهی از سوی پلیس با عنوان امر به معروف و نهی از منکر با دارندگان چنین ابزار و لوازمی صورت گرفت، در آن زمان بنا بر آن بود که دارندگان رسیور و دیش ماهواره به دنبال رویت تصاویر و فیلمهای ضد اخلاقی اند و حتی کسانی که به دنبال استفاده صحیح و علمی و کارشناسانه از این ابزار بودند ، همیشه در مظان اتهام بودند. این موضوع نیز گذشت و برخوردهای قهریه هرگز نتوانست جلو گردش آزاد اطلاعات را بگیرد.

با ورود به هزاره سوم و دسترسی بشر به امکانات دیجیتالی و فضاهای مجازی ، تعریف جدیدی از نحوه اطلاع رسانی در اختیار عموم قرار گرفت. اینترنت و تلفن همراه و امکانات جانبی آن همچون سیستم پیامک، بلوتوٍث و پیامهای تصویری و ... از جمله آنها بشمار می رفتند. با ورود هر یک تمامی توجه پلیس به نوع مهندسی برخورد با این سیتمها متمرکز می شد.

در حال حاضر جدیدترین این امکانات برای دسترسی به اخبار ، استفاده از فضاهای مجازی، اینترنت و پیامک تلفن همراه است. ویژگیهایی همچون سهل الوصول بودن، ارزان و قابل دسترس بودن و انتشار اخبار در کمترین زمان ممکن باعث شده است تا گروههایی که امکان استفاده از تریبونهای عمومی همانند روزنامه و رادیو و تلویزیون را ندارند، برای بیان نظرات و دیدگاههای خود به سمت بهره مندی از این نوع رسانه ها کشیده شوند.

یقینا در چند سال آینده امکانات جدیدی وارد عرصه ارتباطات خواهد شد که باز هم حاکمان باید وقت خود را صرف چگونگی برخورد با آن نمایند. همه این مقدمات برای بیان مطلبی بود که برای بسیاری از افراد جامعه پرسشهایی ایجاد کرده است.

بسیاری از مردم علت این قطعی را به برگزاری انتخابات ارتباط می دهند تا گروههای سیاسی نتوانند از این پدیده نوظهور برای اطلاع رسانی بهره برداری نمایند. مضافا" این احتمال وجود دارد که موضوعات امنیتی که ما از آن آگاهی نداریم علت این قطعی باشد که در چنین صورتی معمولا" افراد مسئول علت را بیان می کنند ، در حالیکه تاکنون هیچ یک از مقامات دولتی در این خصوص اظهار نظری نکرده اند. علاوه بر اینها ممکن است بروز نقص فنی علت این قطعی باشد، که در چنین صورتی نیز اغلب مسئولان امر از اطلاع رسانی دریغ نمی کنند و تاکنون با توجه به وجود دانش فنی و تجربیات خوب، زمان قطعی نباید به درازا بکشد.

همه اینها را گفتیم تا به محتمل ترین دلیل این کار که همان دلیل نخست یعنی عدم بهره مندی گروههای سیاسی از این سیستم برای اطلاع رسانی است ، برسیم. همه می دانیم که در حال حاضر گروههای رقیب سیاسی از کمترین امکانات ؛ اعم از صدا و سیما و روزنامه و سایتهای اطلاع رسانی برخوردارند. در مقابل با جناح حاکم روبرو هستیم که از همه این امکانات در سطحی وسیع بهره برداری می کند، نمونه آن را در کرامت و سخاوت مسئولان صدا و سیما در جریان تبلیغات انتخابات اخیر در طرفداری از نامزد جناح حاکم شاهد بودیم. در چنین شرایط نابرابری نهایت بی انصافی است که جناح حاکم، گروههای سیاسی رقیب را از کمترین و ابتدایی ترین امکانات محروم کند ، آنگاه اگر افرادی بخواهند با تلویزیون فارسی بی بی سی برای انتقال پیام خود استفاده کنند از سوی افراد همین جناح متهم به خیانت می شوند.

یقینا" ایجاد محدودیت برای کاربران فیس بوک ، سیستم پیامک، فیلترینگ سایت ها و پایگاههای خبری، اختلال در بلاگهای فارسی با همین انگیزه های سیاسی روی داده است و کسانی که مرتکب چنین اعمالی شده اند ، باید از تمامی کاربران و شهروندان عذرخواهی کنند.

پیامک، امروز گسترده ترین شبکه اطلاع رسانی کشور است. شمار مشترکان تلفن همراه در کشورمان بالغ بر 38 میلیون نفر است و روزانه 110 میلیون پیامک در این شبکه رد و بدل می شود، محروم کردن این تعداد مشترک و شهروند از حقوق قانونی اشان خلاف مقررات و اصول اخلاقی است.

کسانی که به دنبال پیروزی در انتخابات بودند ، اکنون به خواسته خود رسیده اند، پس چرا باز هم بر عدم دسترسی شهروندان به استفاده از این امکانات اصرار می کنند؟ همه می دانیم که در جریان اطلاع رسانی ، سیستمهای جایگزین- با هزینه ای بیشتر – به راحتی قادر به انتقال پیام و اخبار به مخاطبان هستند، اما ادامه چنین وضعیتی شهروندان و مشترکان را عاصی می کند.

/ 0 نظر / 9 بازدید