صدای تهلیل

    توی مراسم ختم مادر یکی از دوستانم  نشسته بودم. زیاد مایل نبودم که بروم، اما اون احساس همیشگی که چشم بازماندگان همیشه به در است، مرا به طرف مسجد جامع کشاند. ورودی مسجد دوستم را دیدم و به او تسلیت گفتم و رفتم در گوشه ای نشستم. اولش سرم را پایین انداختم و جزوه قرآنی باز کردم و شروع کردم به خواندن. قرآن را که خواندم بعد به حرف های حاج آقا گوش دادم.

    اون چند روزی که در بام حضور داشتم، دو خطیب جوان در آنجا حضور داشتند. این یکی (حاج آقا کلانتری) که از فراز منبر با مردم سخن می گفت بیان شیوایی داشت. از معلومات خوبی هم بهره می برد و مطالبی که بیان می کرد از انسجام خوبی برخوردار بود.

    حاج آقا در باره مرگ و اهمیت توجه به آن سخن می گفت. ناگهان به این فکر کردم که از اول زندگی ام یا از وقتی که فهمیدم چه کسی هستم، با چه آدم هایی روبرو بوده ام که حالا از دنیا رفته اند. به خیلی ها فکر کردم. به همین حاج آقایی که در میدان مرکزی همیشه جلو آفتاب می نشست و در صبح یک روز بهاری در حالی که کلاس پنجم ابتدایی بودم و صبح علی الطلوع برای مطالعه به گندم زارهای تخته آن موقع که هنوز اثری از هیچ بنایی در آن دیده نمی شد رفته بودم و همان موقع مردم تهلیل گویان پشت تابوت حاج آقای صفایی او را تا بهشت نبی که شاید دومین متوفی مدفون در آنجا بود مشایعت می کردند، تا وقتی که بزرگتر شده بودم و باز هم صدای تهلیل از خیابان به گوشم رسید. از مادرم پرسیدم چه خبر است؟ گفت بابای دوستت اکبر چشم از جهان فرو بسته است. گفتم همین یک ساعت پیش من او را در جلو مغازه نجاری اش دیدم که مشغول کار بود. مادر لبخندی زد و گفت: "خدا رحمتش کنه". یا مثلا" همین همکارمان علی جنبشی یک روز ناگهان جلو در اتاقمان بر زمین افتاد و وقتی او را به بیمارستان شریعتی رساندیم کار از کار گذشته بود. توی همین فکرها بودم که خطیب سخنانش را به پایان رساند و سفره اطعام گسترانده شد و پس از آن راهی بهشت نبی شدیم.

    در بهشت نبی سر خاک مادربزرگ، پدر بزرگ، بابای خدابیامرز قدم می زدم و فاتحه می خواندم. به این فکر می کردم که آدم های اطراف ما چه خوب و چه بد هویت ما هستند. آدم هایی که چشم از جهان فرو بسته اند قسمتی از تاریخ ما هستند. شاید معروف نبوده اند، اما قسمتی از زندگی ما هستند. در این شب جمعه ماه مبارک رمضان یاد همگی آنان را گرامی می دارم و برایشان آرامش ابدی آرزو می کنم.

صدهزاران/حسین نصرتیمبیاد درگذشتگان

/ 2 نظر / 41 بازدید
محسن عالی

سلام.طاعات وعباداتتان قبول/خداوندهمه رفتگان رابیامرزد.امین یارب العالمین

هاشمی

خداوندهمه رفتگان رابیامرزد.امین یارب العالمین