دلتنگ باغچه حیاط مان

    امروز صبح یکی از دوستانم چند تصویر نهال از انواع مختلف برایم ارسال کرد. خیلی هیجان زده شدم اگر در کنار باغچه و زمینی بودم تعدادی از این نهال ها را می خریدم و در زمینی با احترام در چاله ای می گذاشتم و می گفتم بفرمایید.

     این روزها روزهای پرهیجانی است، روزهایی که انگار همه فکر می کنند کارهای ناتمام دارند؛ من هم یکی از همین ها هستم. این روزهای پایانی اسفند همه در حال دویدنیم و در حال انتظار. همین امید داشتن ما را به حرکت وا می دارد.

همین پارسال در همین ایام بود که دو تا نهال ویژه که نتیجه طرح تحقیقاتی یکی از دانشجویان دکتری رشته باغبانی بود را یکی از دوستانم تحویلم داد و شب عید با هزار سلام و صلوات آنها را در باغچه حیاط بام کاشتم. بگذریم از اینکه فردای کاشتن آنها برفی بر زمین نشست و طفلکی نهالها در حالی که برگ های سبز بر اندامشان روئیده بود، سرمای سختی خوردند، با این حال با مراقبت های فراوان آنها را به روز نخستین شان بازگرداندم، اما مراقبت بعدی از آنها ضعیف بود و زیر آفتاب سوزان تاب نیاوردند و از بی آبی خشک شدند.

    یک باغچه کوچک با هزار آرزو. وسط آن یک درخت گردو، کنار آن یک درخت بادام و همین پارسال بود که چند تا درخت مو هم کاشتم. گیاهان در محیط زندگی و کار ما آنقدر اثرگذارند که باعث می شوند کیفیت زندگی مان بالا برود. این موجودات ساکت و بی صدا به سلامت ما، زندگی و زمینمان کمک می کنند. اگر کمی به فواید این موجودات آگاهی پیدا کنیم، همین امروز دست بکار می شویم و تغییراتی در محیطمان ایجاد می کنیم.

    ما اکسیژن تنفس می کنیم و دی اکسید کربن تولید می کنیم. گیاهان و درختان دی اکسید کربن را جذب و بجای آن اکسیژن پس می دهند. به این می گویند یک هماهنگی کامل! اکسیژن باعث می شود بدن دیرتر خسته شود و کمتر دچار رخوت و سستی گردد. تحقیقات نشان می دهد در محیط هایی که گیاهان زیادی وجود دارد، افراد کمتر مریض می شوند. گیاهان و درختان باعث صرفه جویی در مصرف برق هم می شوند. قرار دادن بسیاری از گیاهان در محیط های بسته باعث می شود نیاز کمتری به دستگاههای تهویه داشته باشیم.

شاید عجیب به نظر برسد، اما کاهش آلودگی صوتی یکی از جالب ترین فایده های گیاهان و درختان است که خیلی ها از آن بی خبرند. شاخ و برگ درختان باعث جذب صدا می شود و تنه درختان نیز به انحراف صداها کمک می کند.

همین یکی دو تا درخت توی باغچه "بام"مان کلی فایده دارد. علاوه بر آنچه گفتم، بسیاری از گرد و خاک هوا را آنها فیلتر می کنند. من عاشق صدای برگ درختان چنار و سپیدارم. آنها درختانی بی نظیرند. درخت جلو در حیاط هنگام وزش باد شاه جهان مرا به وجد می آورد. صدای رقص برگها صدای سمفونی طبیعت است. چقدر دلتنگ لحظاتی هستم که باز هم کنار آن باغچه حیاطمان در "بام" بنشینم و به صدای برگ درختان گوش بسپارم. همان آواز گنجشکان روی درخت برهنه گردویمان هم مرا به اوج می رساند، تا چه رسد به بهار و بیداری این درختان! لحظات انتظاری که می گویم برای همین است. اینکه همه در اسفند می دویم برای رسیدن به این لحظات؛ بسیار شیرین و جاودانه است.

صدهزاران / حسین نصرتی/ باغچه حیاط بام

/ 3 نظر / 51 بازدید
هاشمی

درخت زندگی امید حرمت درخت به حدی است که در فولکور قبایل قاره های دیگر آمده است با قطع هر درختی فرشته ای که در آن درخت ساکن است میمیرد

مهدی

اگر عمری باقی باشد تصمیم دارم چند روزی از ایام نوروز را همراه خانواده به بام بروم. باید اقرار کنم نوشته های شما در این تصمیم بی تاثیر نبوده. همچنین سفر طالقان و غرب مازندران با دوستان هم در دستور کار هست که هر سه سرزمین از نقاط بسیار عالی طبیعت کشور هستند.

یک بامی

دلنوشته زیبایی است. درود بر شما.