همواره باید دعا کرد

     همه ما اغلب از وسیله دعا در مواردی که به مصیبت و گرفتاری ای مبتلا شده ایم استفاده می کنیم. نگاه ما به دعا خیلی محدود است. فکر می کنیم باید حاجات خاصی را باید از خدا بخواهیم، آن هم در زمان خاص و با آداب ویژه. گاهی اوقات برای دعاهایمان نقشه هم می کشیم که اگر برآورده بشود، زندگی مان متحول می شود. اما اصلا" اینطور نیست. ما هرگاه دعا کنیم، به آرامش می رسیم. پدیده چندان عجیب و پیچیده ای هم نیست. از قدیم گفته اند و در کلام معصومین هم جاری است که عاجزترین مردم کسانی هستند که نمی توانند دعا کنند.

     در دوره دانشگاه، استاد درس معارف اسلامی مان فرد بسیار وارسته ای بود. همیشه از سخنان او بهره می بردم. در یکی از جلسات که در باره آثار دعا کردن صحبت می کرد، به این نکته اشاره کرد که ما باید خواسته مان را خیلی شفاف و عریان به خداوند عرضه کنیم. اینجور نیست که بنشینیم و بگوییم خدا از دلهای بندگانش آگاه است و می داند که نیاز بندگانش چیست! اما باید خدا را خواند تا پاسخ بدهد. باید از او خواست تا حاجاتمان را برآورده کند. حال اگر دعا کردیم و خداوند اعتنایی به دعای ما نکرد، مطمئنا" قادر متعال که هم علیم است و هم بصیر، برآورده شدن یا به اجابت نرسیدن دعاهای ما را به نفع بندگانش تشخیص داده است. اما باید بدانیم که اثر دعا حتما" به استجابت خواسته ما نیست.

     ماه مبارک رمضان بهانه ای است برای دعا کردن و فرصت مناسبی است برای نجوا کردن. برای همه دعا کنیم. با همین زبان معمولی و با همین کلام محاوره ای. همین دعاهای ساده، روزمره و معمولی می تواند درهای رحمت را به سوی ما بگشاید و راه را برای ما باز کند. یاد بگیریم زیاد دعا کنیم، خالصانه دعا کنیم و منتظر نتیجه هم نباشیم. خیلی اوقات چیزهایی را که از خدا می خواهیم به ما نمی دهد و البته ممکن است چیزهای بهتر و مهمتری به ما بدهد.

     سال 1389 که آخرین بار به سفر خانه خدا رفته بودم، پشت مقام ابراهیم مشغول نماز بودم. پیرمردی روستایی با لباسی محلی در کنارم نشسته بود. حال خالصانه ای داشت. دستهایش را به طرف آسمان بلند کرده بود و با ادبیات معمول خود دعاهایی به غایت دلنشین بر زبانش جاری می کرد. خدایا همه مریضان را شفا بده؛ در کنار آنها فرزند... هم شفا عنایت کن. خدایا اسباب ازدواج همه جوانان را فراهم کن؛ در کنار آنها دختر... خوشبخت کن. خدایا ...

     خلاصه که باید این موضوع را در زندگی خود جاری کنیم. دعا باید در زندگی های ما موج بزند. باید همواره دعا کرد. این دعا کردن ها آثار بسیار مثبتی در زندگی های ما دارد. باور کنیم همین دعاهای کوچک سرنوشت ما را دگرگون می کند.

/ 5 نظر / 4 بازدید
پرنیان

خیلی سال پیش یک بار شنیدم که فکرمیکنم امام صادق (ع) فرموده اند: حتی کفشتان را هم از ما بخواهید آن روز با شنیدن این حدیث حال خیلی خوشی بهم دست داد هنوز هم با یادآوری این حدیث حالم خیلی خوب میشه معلومه خیلی هوامونو دارن ... خیلی خوش به حالمون اگه دریابیم! در این روزها و شب های عزیز خیلی خیلی التماس دعا!

پرنیان

دیروز اومدم پست قشنگتون رو خوندم ولی نتونستم کامنت بذارم دعا به صاف بودنشه که قشنگه مث دعای پدرمادرامون وقتی دلواپسمون هستن مث دعا ما برابچه هامون مث دعای بچه ها که چه جمله های بامزه ای با خدای خودشون درمیون میذارن و خودمونیما خدام چه کیفی میکنه با این بنده های خوبش.... بله جناب نصرتی فعلا موندگارم ... شما هم با افتخار لینک شدید!

حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی ضمن آرزوي قبولي طاعات شما، برای ملاحظه مطالب زیر دعوت شده‌‌‌اید: ******** [گل][گل] دعای برطرف شدن ظلم و ستم ستمکاران [گل][گل] ******** [گل][گل] مطالبي خواندني به مناسبت ماه رمضان [گل][گل] ## واقعا برای چه روزه می‌‌گیریم و علت وجوب روزه چیست؟ ## چرا خداوند سی روز، روزه را، واجب نموده است؟ ## چرا روزه در ماه رمضان واجب شده و نه در ماه‌‌های دیگر؟ ********* [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] ## نهایت استفاده از باقیمانده ماه شعبان برای ماه رمضان ## فضیلت عظیم روزه آخر ماه شعبان ## ثواب بسیار زیاد تلاوت قرآن در ماه رمضان ********* ###مهم مهم مهم ### [گل][گل] آیا فقط قرآن برای ما بس نیست؟!! واقعا چه نيازي به امامان داريم؟؟ [گل][گل] ******** [گل][گل] رفع چهار بحران مهم با چهار راهکار ارزشمند [گل][گل] ******** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم. www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]

هاشمی

این پست خیلی جالب بود و همچنین زبان حال ما هم بود ممنون

پریماه

هر چه بیشتر دعا کنید خداوند بیشتر دوستتان خواهد داشت. امام صادق (ع)