بام و جهان در پاییز

     خیلی وقت بود که بام نرفته بودم. تقصیر این بچه درس نخوان بود که تابستان ما را به هم ریخت و آخرش هم که در ایام محرم قصد سفر کردیم، باز هم با ما همراه نشد. آنجا که رفته بودیم، رفته بودیم که از هوای سربی فاصله بگیریم و نفسی تازه کنیم. خانه ای که ما داریم، درست در مرکز بام قرار دارد. وقتی بالا پشت بام آن قرار می گیری، از شمال کوه باصلابت "شاه جهان" را می بینی که بسیار آرام در بستری از سپیدی برف آرمیده و در سمت جنوب غربی آن دره های مرتفعی به نام "دوغوز دره" واقع شده است. در جنوب هم دشتی فراخ به نام "رورگ" قرار گرفته است.

     من همه اینجاها را رفته ام بالای تمام این تپه ها را با عشق و علاقه فراوان درنوردیده ام. اما جاهای دیگری هم این اطراف وجود دارند که من کمتر پای در آنجاها گذاشته ام. یکی از آنجاها روستای جهان نام دارد؛ روستایی زیبا و بکر که در دامنه همین کوه پرآوازه قرار گرفته است.

     در یکی از همین روزهای پاییز به آنجا رفتیم. وقتی وارد روستا شدیم از اهالی آنجا سراغ امامزاده را گرفتیم. انتهای روستا و هزار متر آن طرف تر امامزاده ای وجود دارد که روبروی آن رودخانه ای است که آن طرف آن در این فصل رنگارنگ برای خود بهشتی است. پایین دست این امامزاده درخت های پاییز زده ای است که هوش و حواس آدم را می برد. وقتی روی این برگ های خیس پای می گذاشتم احساسم به اوج می رسید و ناخودآگاه اشعار مشیری و سپهری و شاملو به سراغم می آمد. آن روزی که در جهان گذراندم، اگر چه در طول عمرم جهان گردی را تجربه نکرده ام، اما آن روز گویی جهان را دور زده بودم!

     وقتی که داشتیم جهان را ترک می کردیم، همه راضی بودند از این سفر کوتاه. همه شان قول گرفتند که این بار در بهار باز هم به جهان بیاییم!

     الان که اینجا هستم دلم می خواست می شد بجای آن همه عکسی که از باغ های روبرو گرفته بودم، یک تکه از جهان و آن همه نشاط را به تهران آورده بودم. جایی که مثل بام و مثل جهان افقی را نشان نمی دهد و خش خشی مثل آنجا وجود ندارد!

/ 2 نظر / 45 بازدید
مهدی

چه کسی گفته که در عالم بالاست بهشت؟ هرکجا وقت خوش افتاد همانجاست بهشت دوزخ از تیرگی بخت درون من و توست گر درون تیره نباشد همه دنیاست بهشت صائب

آموزش آنلاين رايگان

داشتم سايت هاي آموزشي رو سرچ مي کردم يک سايت آموزش آنلاين پيدا کردم که به نظرم جذاب اومد. توش کلي دوره هاي رايگان بود.لينکشو براتون گذاشتم. http://cetkaacademy.ir/ آموزش آنلاين رايگان