تناقضات دینداری

     سال 1378 برای نخستین بار سعادت با ما یار شد و توفیق زیارت خانه خدا نصیبمان. آدم وقتی برای اولین بار پای در سرزمین وحی می گذارد سعی می کند برای تمام لحظاتش برنامه داشته باشد. یکی از همین شبها آنقدر دور خانه خدا را طواف کردم که از پا افتادم، خودم را به هتل محل اقامتمان رساندم و آنقدر خستگی بر من چیره شده بود که نماز صبحم قضا شد. همان روز با خودم کلی کلنجار رفتم که چرا امر واجبی را فدای کاری مستحبی کردم.

     این روزها عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است. بسیاری از ما شبها را به امر عزاداری برای امام حسین(ع) می پردازیم و روزها کارهایی انجام می دهیم که خلاف دینداری مان است. ایمان برخی انسان ها، موسمی و ناپایدار است و حوادث تلخ و شیرین آن را تغییر می دهد. از نشانه های دینداری فصلی پرداختن به ظواهر دین در بخشی از فصول سال مانند محرم و رمضان یا در اماکن خاص است.

     من کسانی را می شناسم که در شب های محرم با تمام وجود برای امام حسین (ع) عزاداری می کنند و حتی هر روز صبح هم زیارت عاشورایشان ترک نمی شود و از دل و جان برای آن حضرت می گریند و بر سر و سینه می زنند. متاسفانه این جماعت با همان زبانی که «حسین حسین» می گویند، بر سر بزرگان خود فریاد می زنند و احترامی برای آنان قائل نیستند و یا در بیرون از هیئات عزاداری به گونه ای رفتار می کنند که گویی چیزی به نام دین و اعتقادات برای شان بیگانه است. همین افراد برای اینکه از روزه ماه رمضان فرار کنند، هزار دلیل و بهانه می آورند تا بتوانند چند نخ سیگار بکشند، همین افراد به جهت شدت عزاداری صدایشان گرفته و چشمانشان از گریه خیس شده، اما شب ها در اینترنت به دنبال مطالب و تصاویر غیر اخلاقی می گردند، باز هم همین افراد حقوق اجتماعی دیگران را به راحتی نقض می کنند و به خاطر اختلافی که با دیگران دارند، در همین شبها دنبال وارد کردن خسارت به اموال آنانند. من کسی را می شناسم که در این شبها بخاطر تسویه حساب با دیگران، گاز منزل او را قطع کرده و این خانواده تا دو روز لرزیده است، اما هیئت او هیچگاه ترک نشده است.  همین افراد میلیونی برای عزاداری سید الشهداء علیه السلام هزینه می کنند؛ در حالی که بدهی های خود را پرداخت نمی کنند و به گناه بزرگ رباخواری آلوده اند. دینداری فصلی یعنی همین. یعنی اینکه برای تو بالای منبر می روند کتاب بزرگی را برایت نقل می کنند. چنین بی هویتی دارای ویژگی های ناپایدار و شخصیت بی ثباتی هستند که منافع شخصی، برای آنان از همه چیز مهم تر است.

     زمانی که شعار یکه تاز باشد و شعور بی نقش؛ زمانی که داد عرصه را بر دید تنگ کرده باشد؛ زمانی که همۀ برداشت ها رو بنایی و سطحی شود؛ زمانی که جو گرفتگی آنچنان ریشه دواند که شخص هر چه را که از بیرون تحمیل شود، کور کورانه تقلید کند، بی آنکه در پذیرش و یا بکار بستن آن اراده ای به خرج داده باشد، چنین فردی حتی اگر هر بامداد آنچنان نمازی را اقامه کند، با بیرون آمدن از خانه، بد رفتاری و حتی حق کشی و ستم کردن به دیگران را همچون همه روزهای گذشته در پیش می گیرد. آنگاه که فلسفۀ دینداری و خداشناسی، رشدی نیافته و ره به بیراهه برده باشد، عبادت و ایمان نیز نه سر و کاری را با حق و حقیقت و انسانیت، خواهد بود و نه از بازدارندگی ظلم و ستم به دیگران.

/ 5 نظر / 3 بازدید
مهدی

دیشب بحثی داشتم با روحانی جوانی که بچه محل ماست. میگفت اگه انسان شک کنه لیوان تو دستش شرابه یا آب اصل بر برائته! بعد از سخنرانی عرض کردم مثالت اشتباه بود. تو فرضی که گفتی انسان با بو کردن مایع درون لیوان به یقین میرسه و محلی برای جاری کردن اصل نمیمونه. الاصل دلیل حیث لا دلیل. ضمنن اصل برائت مال زمان شک در تکلیفه. نه شک در مکلف به.خیلی عصبانی شدم . حیف اون لباس. من جین پوش باید به روحانی مملکت ایراد فقهی کنم!

هاشمی

با مطالب این پست به یاد یکی از سخنرانی های مقام رهبری افتادم که چکیده آن این بود که در هر جامعه ای و هر گروهی که در دنیا وجود دارد مردم را به دو دسته تقسیم میکردند یک دسته (فارغ از تحصیلات، طرز فکری، سطح اجتماعی و فرهنگی و ...) ار زوی آگاهی و بصیرت خود (چه غلط و چه درست) یک راه مشخصی (باز هم چه غلط و چه درست) را انتخاب کردند و بدانها خواص میگویند و گروه دیگر که تابع جو روز هستند و بر خلاف دسته اول نمی خواهند و یا حتی نمی توانند از روی آگاهی راه را مشخص کنند این دسته عوام می باشند شرط میبندم که من و شما حداقل در گروه خواص قرار نمیگیریم چرا که بر اساس مقتضیات زمانی و مکانی تابع جو اجتماعی هستیم نه تابع اراده و یک خط مشی ثابت

mahmoud salami

ba salam .az ashnayi ba shoma besyar khoshbakhtam. ba eftekhar link shodid

mahmoud salami

mataleb besyar naghz v shivast .bejast ke khanande zaban tahsin begoshayad

محمد

دوست عزیز تاریخ تولدتون آیا ...؟ شما که ارتباطاتی هستید چرا ؟؟؟