پاییز بی اعتبار

     پاییز برای ما وقتی از راه فرا می رسید که هندوانه های کوهپایه در دشت "رورگ" با چارپا وارد حیاط خانه مان می شد و مادر مهربان هم چندتایی از آنها را که خوب و شیرین و ماندگاری طولانی تری داشتند را جدا و برای شب چله لابلای کاه ها در کاهدان مخفی می کرد. همینطور وقتی به دم تعدادی میوه "به" نخ می بست و آنها را از تیرهای چوبی کندوخانه آویزان می کرد تا از آنها برای طعم دادن به آبگوشتهای زمستان استفاده کند. یا وقتی گوجه فرنگی ها را از مزرعه می چیدیم و وسط حیاط  انبار می کردیم؛ بیچاره مادر آنها را در دیگ می ریخت تا رب گوجه فرنگی بسازد. وقتی یک سبد انگور سفت و محکم و دانه درشت را جلو در کندوخانه می ریختیم، باز هم مادر به سر آنها نخ می بست و از سقف کندوخانه آویزان می کرد تا زمستان ها بی میوه نمانیم و یا وقتی کدوهای حلوایی را با سلیقه منحصر بفرد در گوشه ای از کندوخانه نگه می داشت تا در زمستان های سرد بخوریم و قوتی بگیریم... این اتفاق ها که می افتاد یعنی پاییز شده بود؛ یعنی آفتاب "بام" آنقدر جان نداشت که دیگر بشود چیزی را زیر نورش خشک کرد. همه خوراکی ها مثل انگور و کشمش و تخمه هندوانه و آفتابگردان و سیب و گلابی و رب گوچه فرنگی و مویز و کدو حلوایی و هویج و ... از حیاط به ایوان منتقل می شد و از آنجا هم به اتاق و کندوخانه می رفت.

     مادرم می گفت: "هوای پاییز اعتبار ندارد، یه دفعه هوا بارانی می شود و باد و طوفان هم از راه می رسد، سینی نعنا و شوید و لواشک ها را وارونه می کند".

     آن موقع من نمی دانستم بی اعتباری هوای پاییز یعنی چه؟ همین قدر می دانستم که باید کم کم لباس گرم تنمان می کردیم، بافتنی هایی شبیه جلیقه که آبجی زینب برایمان بافته بود و به هریک از ما برادرها هدیه داده بود، با اینکه به خانه بخت رفته بود و اما هنوز محبت و لطفش شامل حال ما می شد و هوای ما را داشت.

     در این فصل هوا کم کم سرد می شد و  باید جوراب پایمان می کردیم، اگر این کار را نمی کردیم سرمای صبحگاهی اذیتمان می کرد. مادر مهربان آستین پلیورهای مندرسمان را که از پی یکی دو دوره متوالی از دو برادرم (مهدی و رسول) عبور کرده بود و به دوره من رسیده بود و پس از من نخ نما شده و قابل استفاده نبود را با شگرد خاصی جدا می کرد و با تبحر آنها را به جورابهای کاموایی تبدیل می کرد تا پاهای پسرانش یخ نزنند. عصرهای پاییزی هم عصرانه کشک (سوزمه) با نان داغی که مادر مهربان در تنور حیاط پخته بود، حالمان را خوب می کرد.

     پاییز فصل روزهای کوتاه و مشق های طولانی بود. بوی کتاب و دفترهای نوی تازه جلد شده که با تورق آنها و عکس های جدیدشان چند روزی سرمان گرم می شد. اینکه می گویند پاییز پادشاه فصل هاست را من نمی دانم؛ اما این فصل برای من با تمام فصل ها فرق داشت.

     مادرم راست گفته بود که هوای پاییز اعتبار ندارد، اعتبار که نداشت هیچ، بعدها وقتی من بزرگ تر شدم، پاییز دزد هم شد. دزدی که به سرعت باد مادرم را از من جدا کرد، مادری که تا بود، پاییز برایم اعتباری داشت، اما وقتی در دوازدهم مهر 1376 او را از من جدا کرد، دیگر اعتبارش نزد من از دست رفت.

     من همه ساله در پاییز بی قرار می شوم، بی قرار مادری که تازه می خواستم اندکی از محبتهایش را جبران کنم. کسی که هنوز در نیمه های دهه پنجم عمرش می زیست و می توانست باز هم کنار ما باشد، اما دست تقدیر او را از ما جدا کرد. یادش بخیر و روانش شاد.

/ 7 نظر / 4 بازدید
بازي

سلام دوست عزيز تبريک ميگم وبلاگ خيلي قشنگي داري ما جديدا يکسري بازي مخصوص وبلاگ ها طراحي کرديم که ميتونيد اين بازي ها رو داخل وبلاگ خودتون براي بازديد کننده ها به نمايش بذاريد بازي ها با اندازه هايي طراحي شدند که به راحتي ميتونيد داخل يکي از ستون هاي وبلاگ قرار بديد با اينکار بازديد کننده ها زمان بيشتري رو داخل وبلاگ شما سپري ميکنند لينک بازي ها رو ميذارم براتون ،کافيه کد هر بازي که دلتون ميخواد رو برداريد و بذاريد داخل قالب . به همين راحتي و بعد بازي داخل وبلاگ به نمياش درمياد اگر سوالي داشتيد درخدمتم http://goodgame.ir/page/بازي-براي-وبلاگ همچنين سايت بازي هاي زياد براي سنين مختلف داره خودتون هم ميتونيد بازي کنيد و يا با اعضاي سايت دوست بشيد و حتي وبلاگ خودتون رو به اعضاي سايت معرفي کنيد تا به وبلاگ شما بيان آدرس سايت : http://goodgame.ir اگر از سايت خوشتون اومد خوشحال ميشم لينک سايت رو داخل بخش دوستانتون قرار بديد تا ما هم عضو کوچکي از دوستان شما باشيم

helen

لااااااااااايک ღ آپـــ ـــــــــ♥ــــــ ـــــــــم ღ [قلب][قلب][قلب]

علی

توصیفات زیبا افرین.

rahim

دلم خون شد از این افسرده پاییز از این افسرده پاییز غم انگیز غروبی سخت محنت بار دارد همه درد است و با دل کار دارد

مهدی

پاییز بام-بدون تعارف- با قلم شما زیبایی دوچندان یافت. مادر شما-که خداوند روحشان را قرین رحمت کند- همیشه برای اینجانب به طور ویژه محترم بود. از معدود زنان فامیل که هنگام شلوغ کاری ما کودکان، نه تنها عصبانی نمیشد و دعوامان نمیکرد، بلکه شاد بود، لبخند میزد و بذله گویی هم میکرد. البته از کم سعادتی، تنها چند بار والده‌ی مرحوم شما را زیارت کردم.از لطف و مهربانی موروثی "زینب زن عمو" خاطرات بیشتری دارم.وقتی که با هادی خراب کاری می‌کردیم و مهربانی زن عمو، از هر تنبیه و توبیخی بیشتر شرمنده ام میکرد. خداوند تمام رفتگان را بیامرزد.

افزايش بازديد وبلاگها

سلام دوست عزيز اگر از بازديد وبلاگت ناراضي هستي ... اگر ميخواي نظرات وبلاگت زياد بشه ... اگه ميخواي با وبلاگهاي ديگه تبادل لينک کني ... حتما به لينک زير سر بزن http://sendmessage.blogsky.com/

هاشمی

1- توصیف زیبایی بود 2- میوه های آویز در کندوخانه ها جالب بودند و خاطره ها زنده کردند 3- برای همه درگذشتگان طلب رحمت و مغفرت از خداوند داریم 4- قناعت و استفاده بهینه قدیم کجا و اسراف و مصرف زدگی امروزی کجا؟