در سوگ ایت الله بهجت(ره)

رحلت پیر فرزانه عابدان و صالحان، اسوه والامقام، عبد کم نظیر، عارف بی بدیل، قهرمان عرصه توحید، مرجع عالیقدر شیعه و جمال سالکان حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ محمد تقی بهجت را به ساحت مقدس امام زمان(عج) و دوستداران آن فقید سعید تسلیت می گویم.

شنیدن خبر درگذشت هر کسی دردناک است، به ویژه اگر این فرد مرجعی به بزرگی آیت الله بهجت باشد، بیسار گران و سخت است؛ تصور اینکه زمین خدا وجود ذی قیمتی را از دست داده ، بسی دشوار است.

همه ما نام آیت الله بهجت را شنیده ایم و هریک به فراخور اعتقاداتمان از آن سیمای نورانی در گوشه ذهنمان تصوری داریم، من هر گاه نام او را می شنوم، جلوه ای از جمال باریتعالی در ذهنم نقش می بندد؛ چرا که برای خدا هیچ مشکل نیست که عالمی را در وجود یک شخص تجمیع کند؛ چنانکه در حدیث معراج در گفتگو با رسولخدا(ص) می فرماید: قطعا عقل او را در معرفت خود غرقه می کنم، و خود به جای عقل او قرار می گیرم.(وافی،ج3،ابواب المواعظ ص40).

مسجدی که آن بزرگوار سالهای سال در قم نماز جماعت می خواندند و گاهی در سحرهای ماه مبارک رمضان صحنه هایی از نماز زیبای او با صوت دلنشینش را در سیمای جمهوری اسلامی مشاهده می کردیم، سلام های پایان نماز که نقل است پس از هر نمازی سکوت می کردند تا پاسخ سلامشان را بشنوند و آنگاه سلام بعدی را قرائت کنند، مراقبتها و عبادات، ذکر و تدبر و تفکر و تهجد و مواعظ بی نظیر و کوتاهش که قریب به این مضامین می فرمودند ؛ در بجا آوردن نماز، آداب معنوی و حضور قلب را در نظر داشته باشید، تصمیم جدی و عزم آهنین بر ترک معصیت داشته باشید، سکوت کنید،از والدین خود اطاعت کنید و... همه و همه نشان از زندگی و سلوک معنوی و کرامات این فرزانه کم نظیر دارد.

آنکه را اسرار عشق آموختند

مهر کردند و دهانش دوختند

همه ما می دانیم که ایشان اهل کرامات بی نظیری بوده اند، آیت الله حاج شیخ عباس قوچانی از همراهان آن حضرت فرموده بودند: " در ایام سکوت آیت الله بهجت درهایی از ملکوت به روی ایشان باز شده است که مرا ملزم کرده اند که سر ایشان را فاش نکنم." و اکنون که او از میان ما رفته است شاید شاگردان و اطرافیان وی خاطرات و کرامات ایشان را مکتوب و بازگو کنند.

معروف است که عرفا از حالات و باطن اشخاص اطلاع دارند، بزرگان همیشه توصیه می کنند که هرگاه نزد عرفا می روید مراقب باشید ، آنها باطن شما را می بینند. "یکی از سادات می گفت: شبی بعد از نماز طبق عادت همیشگی تا در منزل آقای بهجت همراه ایشان می رفتیم. حین همراهی به ذهنم خطور کرد که از آقا در مورد شجره نامه مان سئوال کنم که آیا شجره نامه ما درست است یا نه؟ و در این فکر بودم که آیا آقا در این مورد اطلاعی دارد یا نه؟ زمانی که به در خانه ایشان رسیدیم، طلاب یکی یکی دست آقا را بوسیدند و رفتند تا نوبت بنده رسید، در این هنگام بدون اینکه از آقا سئوالی بکنم، فرمودند:اگر در شجره نامه مشکلی دارید به فلان آقا مراجعه کنید."(فریادگر توحید ص 214)

عارف از پرتو می راز نهانی دانست

گوهر هر کس از این لعل توانی دانست

شرح مجموعه گل مرغ سحر داند و بس

که نه هر کو ورقی خواند معانی دانست

از خداوند می خواهیم روح آن بزرگ مرد عرفان و اخلاق را با رسول الله(ص) و ائمه اطهار محشور کند و از برکات روح ایشان نیز نصیب همگی ما گرداند.

/ 1 نظر / 4 بازدید
پرفسور بی پروبال خوش پیله

سلام عزیز از میانه رویت خوشم اومد و انسان میانه رو نقد پذیر هم هست. جز خداوند کسی از دل کسی آگاه نیست سه نفری که از غزوه تبوک عقب موندند حدود دو ماه پیامبر و همه یاران و حتی همسرانشان با آنها قطع رابطه داشتند اما پیامبر نمی دانست چه اتفاق افتاده؟ و علی الثلاثه الذین خلفوا..... هنگامی که به همسر پیامبر منافقین تهمت زدند همینطور همه نگران و منتظر بودند بیش از یک ماه مدینه و سردار عارفان و سالکان همه سر در گریبان و متفکر بودند هیچ کس نمی فهمید مشکل چیست؟ آیا عایشه صدیقه طاهره نعوذ بالله مرتکب خطایی شده؟!! تا اینکه آیات سوره نور نازل شد و برایت و پاکی اهل بیت پیامبر از آسمان ثابت گردید پس غلو و افراط غالیان و جاهلان نباید روشنفکران عاقل و مومن به قرآن و سیره پاک اهل بیت پیامبر علیهم السلام را بفریبد میانه روی تاج پر افتخاری است که در جامعه جهل زده و مقلد و بیگانه با قرآن کمتر کسی بر سر دارد! همه عشق تقلید دارند و گویا رجوع به قرآن و معارف توحیدی اهل بیت (ع) امروز غریب است. مصلح و مجدد بودن و میانه رو بودن گریز از تقلید بی دلیل و پناه بردن به قرآن کریم و معارف زلال توحیدی اهل بیت است خیلی خوشحال شدم با وبلاگ زی