خاک و خانه و باغچه

    امروز وقتی کولر منزل را سرویس کردم و قصد روشن کردن آن را داشتم، به رغم تمهیداتی که انجام داده بودم، از دریچه کولر انبوهی از گرد و غبار سرازیر منزل شد. صحبت از گرد و خاک نیست، صحبت از گرده آهن و سیمان و گرده لاستیک خودروهای عبوری در خیابانهاست. در گذشته در چنین مواقعی شاهد خروج گردو خاک از دریچه بودیم، اما با ورود تکنولوژی، ریزگردهای شیمیایی جایگزین آن شده اند.

    خاک عنصری آرامبخش است، آفرینش انسان از خاک است و حیات او منوط به تغذیه از گیاهانی است که از خاک می روید. این گیاهان دوباره در چرخه حیات به خاک باز می گردند.خاک اساسا" پاک است و از هرگونه میکروب نیز عاری است. بسیاری از حیوانات با خاک زندگی می کنند و بسیاری از عفونت های آنان با خاک التیام می یابد، انسانها را نیز  بعد از مرگ به خاک می سپارند تا آرامش یابد، آرامشی که مولود بازگشتن به خویشتن است. دوری از اصل سرگشتگی است. کسی که از خاک خود دور می افتد سرگشته و حیران است. کسانی که جلای زادگاه کرده اند این سطور را نه با چشم، که با گوشت و پوست خود می فهمند. پس بیهوده نیست که خاک را به مادر تشبیه کرده اند و کشور را مام وطن می نامند. خاک خاک است و هر مهاجری را بسوی خود باز می گرداند.

    در گذشته خانه ها از خاک ساخته می شدند، باغچه ها در دسترس بودند، منازل در زمستان زود گرم می شدند و در تابستان زود خنک. این آرامش نتیجه خاک است. بیهوده نیست که می گویند فلان شخص خاکی است. یعنی اوصاف آرامش بخش خاک را داراست. برای همین شخصی که خاکی است به همنوعان خود آرامش می بخشد. اگر امروز می بینیم آرامش بی حسابی که پدران و مادران ما در گذشته از خاک داشته اند، به خطا نرفته ایم؛ چرا که همه چیز آنان ناشی از تماس با خاک بوده است.

    امروز در محاصره تولیدات مصنوعی و مواد شیمیایی هستیم. حتی خوراک و نبات ما نیز از خاک دور شده اند؛ منازل ما از بتون مسلح شده، کف کوچه ها و خیابان های ما از آسفالت و موزاییک پوشیده شده، نمای ساختمانهایمان را سنگ های زینتی تزیین کرده اند، دیگر باغچه ای در کار نیست، دیگر حوضی وسط حیاط نیست... همه جا را غباری رقیق از گرد و غبار پوشانده، از لبه تلویزیون تا کتاب و کتابخانه و روی آینه و ... هفته ها می گذرد و با خاک تماسی نداریم. بهتر است هر چند وقت یکبار به مکانی برویم که با این عنصر اساسی حیات در تماس باسیم. در میان خاک ها خاک سرزمین آباء و اجدادی چیز دیگری است. خاک پاک "بام" را می گویم، خاکی که عطر دارد، چه خشک باشد و چه بارانی بر آن ببارد.

صدهزاران/حسین نصرتی/ بام

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
هاشمی

مطلب جالب و قابل تاملی بود