یادگیری در جمع دوستان

     دیدن دوستانی بسیار قدیمی پس از یک دهه، دو دهه و حتی سه دهه لذت وصف ناپذیری دارد. اصلا" هر دوستی بوی خاص خودش را دارد، معتقدم دوستان مختلف به تعادل ما کمک شایانی می کنند. همین دو سه روز پیش چند نفر از آنها را پس از مدت ها در بام دیدم. هر چند همه با هم هم عقیده نیستند، اما هر چه که هست ما خودمان آنها را انتخاب کرده ایم. اینها از بهترین داشته های ما محسوب می شوند. داشتن چنین دوستانی با دیدگاه ها و عقاید مختلف کمک زیادی به رشد شخصیت و متعادل شدن رفتار ما می کند.

صدهزاران - حسین نصرتی

     من بالای سرم روی فایلی این جمله را نوشته ام: هرگز از کسی که همیشه با من موافق بود، چیزی یاد نگرفتم. بسی جمله ای دلنشین؛ چرا که اگر تنها یک دوست صمیمی داشته باشیم که احتمالا" به حکم قاعده دوستی، دارای افکار و عقاید مشترکی هستیم، چنین کسی مرتب همه کارهای ما را تایید می کند. مهم نیست که کارهای ما درست باشد یا نادرست. و متقابلا" او هم کم و بیش مثل ما عمل می کند. شاید به ندرت اتفاق بیفتد که نظری مخالف ابراز نماید و اعتقادات ما را به چالش عمیق بکشد.

     اما درست در لایه های دورتر، جایی که دوستان دیگری واقع شده اند، هستند کسانی که دارای طرز فکر متفاوت تری نسبت به ما هستند. با این نوع عقاید، دیگر زیاد تایید و تشویق نمی شویم و البته مجالی هم برای فکر کردن نداریم. پرسشهایی از این دست که چرا آنها اینطور فکر می کنند، چرا باید من اینجوری فکر کنم و ... دهها پرسش دیگر. آنچه که مهم است این است که ما به حکم دوستی با طرف مقابل ممکن است با نوع نگرش او موافق نباشیم، اما هیچگاه او را طرد نکرده و مقابل سخنان او موضع نمی گیریم. همین مقدار کافی است تا پس از آن برخورد به تفکر وا داشته شویم و بر این اساس نکته تازه ای برای آموختن بوجود آید.

     خلاصه ذهن همه ما مثل یک انبار مملو از وسایل جذاب است. وسایلی که در طول سالهای زندگی به فراخور نوع کارمان و نوع نیازمان آنها را تهیه و پس از استفاده، آنها را در گوشه ای رها کرده ایم؛ اکنون وارد این انبار می شویم و کنکاش می کنیم و دنبال چیزهای جدیدی می گردیم و خیلی چیزهای به درد بخور پیدا می کنیم. تا داخلش نشویم، با افکار متفاوت مواجه نمی شویم. افکار کهنه، جذاب، دور ریختنی، متفاوت و ... فقط باید به چالش کشیده شویم تا بهترین آنها را پیدا کنیم، آنقدر باید دنبالش بگردیم تا ذهنمان را درگیر نگه داریم. این درگیری اتفاق مبارکی است که در زندگی همه ما می افتد و البته آثار بسیار بابرکتی در پی دارد.

/ 2 نظر / 10 بازدید
ایوب خجسته

سلام وقت بخیر آقای نصرتی کاملا با جمله زیبای شما موافقم.اگر همه با ما موافق باشند خوب و بد بی معنی میشود. حضرت رسول میفرماید:اگر همه مردم را از خودتان راضی نگاه دارید منافق هستید. باتشکر

هاشمی

سلام مدتی است که نظرات وبلاگ را تائید نمی کنید یا سرتان حسابی شلوغ است یا اینکه دلخوری پیش آمده است و یا ...... کدام یکی ؟؟؟؟