پیامک های انتخاباتی

مرسوم است صاحبان کالا برای فروش اجناس خود ، متوسل به لطایف الحیلی می شوند تا موفق به تحمیل آنها به مشتریان شوند. در عالم سیاست نیز چنین شیوه ای مرسوم است. مردم برای گزینش زمامداران خود ناگزیر به انتخابند و طبع آدمی نیز طرفدار بهترین است، برای آنکه به مطلوب خود دست یابند باید بهای بیشتری هم بپردازند. علاوه بر آن تبلیغات نیز نقش مهمی در انتخاب بهترین ها دارد. با ورود اینترنت و سیستمهای مجازی همانند ایمیل و بلوتوث و پیامک و ... حال و هوای انتخابات ریاست جمهوری امسال متفاوت تر از سالهای گذشته شده است.

سطح دسترسی شهروندان کشورمان به خطوط تلفن همراه طی ده سال گذشته روند فزونی بخود گرفته است ، هر چند هنوز در این شاخص از کشورهای هم رده خود عقب تر هستیم ؛ ولی ادامه این روند موجب افزایش دانش و آگاهی مردممان می شود.

در کنار تبلیغات رسمی مکتوب و غیر مکتوب از قبیل سخنرانی ها و مناظره ها و میزگردهای سیاسی و برنامه های رسانه های جمعی ؛ سیستم پیامک، پدیده جدیدی است که امسال به کمک نامزدهای ریاست جمهوری آمده است. در هر جمع و محفلی ، طرفدارن هر یک از نامزدها با نشان دادن مطالب خود به دوستان متضاد با گرایش سیاسی اشان، ناخواسته وارد مباحث سیاسی روز می شوند. طرفداران هر یک از نامزدها با ارسال پیامکهایی که محتوای آن بعضا با ادبیات نامناسبی هم تنظیم شده است ، در صدد جذب آرای دیگران به نفع نامزد مورد علاقه خود هستند.

نکته اساسی آن است که غالبا این نوع پیامکها برای دوستان و آشنایان ارسال می شوند و بقول عامیانه در صدد "ضد حال زدن" هستند ، و گرنه کسی که به انتخاب قطعی خود رسیده باشد با پیامک و تشویق و تنبیه و ... حاضر به انصراف از نظر قطعی خود نیست. من تاکنون ندیده ام کسی ادعا کرده باشد پیامکی انتخاباتی از شماره ای ناشناس دریافت کرده باشد. در اینجا سود اصلی را شرکت مخابرات و اپراتورهای آنها می برند و بیچاره شهروندان کشورمان که باید هزینه این نوع پیامکها را از جیب خود بپردازند و بهای آن هم تنها واقع شدن در یک شور و هیجان یکماهه است که البته همین هم برای جوانان جویای نام و جویای کار ، غنیمتی است.

دیروز یکی از دوستانم تعریف می کرد که در سازمان مربوط شان همایشی برگزار شده بود که حامیان محمود احمدی نژاد در ساعت اداری و با استفاده از پتانسیل اداری و نیروهای اداری آن ، اقدام به برگزاری متینگی سیاسی کرده بودند. او مدعی بود که تمام امکانات آن سازمان برای برگزاری موفق این میتینگ بسیج شده بود. البته من پاسخی نداشتم، تنها به این نکته بسنده کردم که وقتی نامزد مورد علاقه آنان در یک اقدام نابرابر - در حالیکه چنین اجازه ای به سایر نامزدها داده نمی شود - با هزینه دولت به شهر مقدس مشهد می رود و در صحن امام(ره) حرم مطهر رضوی که جزو امکانات عمومی محسوب می شود سخنرانی می کند، و چند روز قبل آن از طریق همین پیامک از شهروندان مشهدی برای استقبال از رئیس جمهور دعوت می کنند و لحظاتی پس از سخنرانی وی ، خبرگزاری برنا از طریق همین پیامک ها و سایت خود اعلام می کند که" مردم مشهد بدون اعلام قبلی از احمدی نژاد استقبال باشکوهی بعمل آوردند " شما چه توقعی از سازمان دولتی خود دارید! دوستم سری تکان داد و سکوت کرد.

صحبت از پیامک بود و نقش آن بعنوان یک ابزار رسانه ای جدید ، موثر و کم هزینه. دیروز یکی از دوستان خوب که آدم باذوقی در زمینه شعر و شاعری است،  قطعه شعری در قالب رباعی سروده بود و از من خواست تا از آن در وبلاگم استفاده کنم، البته تاکید داشت که نامی از او برده نشود ، من ضمن تحسین او ، از درخواستش استقبال کردم و شعر زیبای او را در پایان این یادداشت استفاده می کنم.

 

با میرحسین فکر فردا کردیم

در ظلمت شب سپیده پیدا کردیم

ما سبزترین بیعت خود را امسال

با سیدی از تبار زهرا(س) کردیم.

/ 2 نظر / 3 بازدید
غریبه

سلام. راستی چرا قانون برای همه یکسان نیست ؟ یعنی مجری قانون می تونه بی خیال قانون بشه ؟ یادم چند سال پیش از ورور آقای خاتمی به حرم مطهر شاه چراغ با عنوان استفاده از اماکن عمومی و دولتی ممانعت به عمل آمد!

خودم

اتفاقا توی دانشگاه ما تبلیغ آقای احمدی نژاد کاملا آزاد و تشویق هم میشه ولی نامزدهای دیگه ممنوع و باید بری حراست تعهد بدی.