واکاوی سیاست خارجی

در ستون معرفی وبلاگ به این نکته اشاره شده است که انتقادات نویسنده از وضعیت موجود، از باب دلسوزی و علاقمندی به نظام جمهوری اسلامی است و نباید جنس این نوع از انتقادات را با جنس دیگری که دارای جنبه خصومت آمیزی است، اشتباه گرفته شود. عمده انتقاداتی که تاکنون به عملکرد دولت نهم صورت گرفته است ؛ مربوط به زیر سئوال بردن و تخطئه دولتهای پیشین جمهوری اسلامی از سوی دولت حاضر است که در طول حیات جمهوری اسلامی سابقه نداشته است. مورد بعدی مربوط به عدم توجه دولتمردان به آراء و نظرات کارشناسان، متخصصان و دلسوزان در حوزه های مختلف است که اغلب آنها در چارچوب رفتارهای کارشناسی صورت گرفته است؛ چنانکه عدم توجه به نظرات کارشناسی در دولت نهم و تصمیم گیریهای فردی در دولت نهم مهمترین نقدی است که به اعتقاد اغلب کارشناسان بر آن وارد می باشد.

واکاوی چند نمونه از رفتارهای این دولت در مقوله سیاست خارجی ما را به این ادعا بیشتر رهنمون می کند. علی رغم توفیقاتی که این دولت در برخی از موضوعات داشته است، لیکن چند رفتار مهم و اثرگذار آن در این عرصه هیچگاه از اذهان دلسوزان زدوده نخواهد شد. همچنانکه می دانیم در این دولت بسیاری از تصمیمات مهم حوزه سیاست خارجی در خارج از وزارت امور خارجه اتخاذ می شود. اصل بر این است که با وجود کارشناسان خبره در حوزه های مختلف و رصد کردن تحولات منطقه ای و بین المللی ، نقطه آغاز تصمیمات سیاست خارجی از این نقطه باشد. سیاست خارجی و تصمیم گیری در این عرصه حوزه منافع ملی ماست و اگر توفیقی بدست آمده است بر مبنای سیاستهای اصولی جمهوری اسلامی و رهبری آن است و اگر در برخی از زمینه ها نیز توفیقی بدست نیامده است، چنانچه رویکردها بر مبنای نظرات کارشناسی و در چارچوب اصولی خود صورت گرفته باشد،جای هیچ عسر و حرجی نیست، اما اگر رفتارها غیر کارشناسی و ساختارشکنانه باشد، باید مورد نقد جدی قرار گیرد.طبق بند نخست اصل 110 قانون اساسی تعیین سیاست های کلی نظام- که سیاست خارجی یکی از آنها است- پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، از وظایف و اختیارات رهبری است. برای تعیین سیاست خارجی در هر مقطعی، مجموعه ای از شرایط داخلی و خارجی دخیلند.

یادآوری چند نمونه خالی از فایده نیست: تجاوز ملوانان انگلیسی در فروردین سال 1386 که با اقدام بموقع مرزبانان هوشیار کشورمان مواجه گردید، باید بلافاصله پس از بازجویی آزاد می شدند؛ چرا که تصمیم بر این بوده است، اما سربازان دون پایه انگلیسی به کاخ ریاست جمهوری آورده می شوند و رئیس جمهور و تعدادی از وزیران با آنان دیدار می کنند و سپس عکس یادگاری می گیرند و متعاقب آن دیدیم که چه فشارهای سنگینی به نظام جمهوری اسلامی وارد شد. سفر اروپایی رئیس جمهور که برای شرکت در اجلاسی بین المللی به ایتالیا انجام شد و طی آن مقامات شاخص این کشور و کشورهای دیگر با رئیس جمهوری دیداری نداشتند نیز در همین مقوله می گنجد. به این دو مورد اضافه کنید سفر رئیس جمهوری به کشور قطر برای شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که در لوگوی این اجلاس نام جعلی خلیج عربی به جای نام اصلی خلیج فارس درج شده بود. ورود به حوزه های تاریخی همانند هولوکاست نیز از این دست است؛ این درست که حمایت از جنبشهای آزادی بخش و به ویژه فلسطین جزو آرمانهای جمهوری اسلامی است، اما توجه به منافع ملی نیز ضروری است؛ همانگونه که رئیس جمهوری بارها این پرسش را مطرح کرده اند که اگر هولوکاست در اروپا اتفاق افتاده است چرا تاوان آن را مردم فلسطین بپردازند، جای این سئوال نیز هست ، موضوعی که حتی خود فلسطینی ها حساسیتی بدان ندارند و اساسا این موضوع مشکلی بین یهودیان و اروپاییان می باشد، ورود جمهوری اسلامی به این موضوع چه نفعی دارد؟ قطعا هزینه های زیادی از این بابت پرداخته ایم. به این چند نمونه اجلاس ژنو را نیز بیفزایید.

دیروز در خبرها داشتیم که پس از سخنرانی پرحاشیه و جنجالی محمود احمدی‌نژاد در اجلاس دوربان ژنو که از سوی بسیاری از چهره‌های شاخص داخلی مورد انتقاد قرار گرفت؛ رئیس حکومت خودگردان فلسطین نیز در اظهاراتی بی‌سابقه علیه رئیس‌جمهور کشورمان این سخنرانی را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد نطق احمدی‌نژاد در دوربان به نفع مردم فلسطین نبود. محمود عباس در گفتگو با یک رسانه ایتالیایی در حمله‌ای شدید به محمود احمدی‌نژاد گفت: کسی به احمدی‌نژاد مجوز صحبت کردن از جانب مردم فلسطین را نداده است، ما تصمیمی برای نابودی اسرائیل نداریم و می‌خواهیم کشورمان را در مجاورت اسرائیل تاسیس کنیم. عباس با تکرار برخی ادعاها مبنی بر دخالت مقامات جمهوری اسلامی در مناقشات خاورمیانه گفت: محمود احمدی‌نژاد حق ندارد از جانب مردم فلسطین صحبت کند. وی با اشاره به سخنرانی جنجالی آقای احمدی‌نژاد در اجلاس دوربان -2 که ماه گذشته میلادی در ژنو برگزار شد، تاکید کرد:سخنان احمدی‌نژاد در راستای منافع مردم فلسطین و حل مشکلات آن‌ها نبود. 

دو شب پیش نیز در تلویزیون صحنه های زائران مشتاق بیت الله الحرام را مشاهده می کردم که با کارشکنی دولت سعودی ساعتها در فرودگاه معطل شده و حتی مورد اهانت قرار گرفته بودند، راستی چرا چنین است، مشکل در چه سطحی است؛ در سطح سیاست خارجی یا در سطح یک مسئله عادی؟

حال شما هم تصدیق می کنید که سیاست خارجی حوزه ای است مبتنی بر کار کارشناسی، تفکر، مشاوره و خرد جمعی و تاثیر برخی از این تصمیمات اشتباه تا سالها به سادگی از بین نمی رود و رسیدن به وضعیت مطلوب در سیاست خارجی مستلزم استفاده از تکنیک و زبان خاصی است که هر دولت برای رسیدن به اهداف مطلوب خود باید این تکنیک ها یا اصول را در عرصه خارجی در نظر داشته باشد.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید