یک روز فروردینی

    آنچه که در بام بیش از هر چیزی جذابیت دارد، طبیعت آن است. کوههای مرتفع در شمال بام در هر فصلی زیبایی های خاص خود را دارد. مناطق دیگر از جمله؛ ارتفاعات جنوب بام در دشت "رورگ" بی نظیرند، باغات گونی منحصر بفردند، باغات حسن آباد و تپه های زیبای یال غربی آن چیزی از تفرجگاههای شهرها و استان های خوش اقلیم کشورمان کم ندارند. دشت آجوقی و ارتفاعات "دوغوز دره" فوق العاده است. تماشای دشتها و کوههای پایین دست از ارتفاع دره های "دوغوز دره" هر گردشگری را به هیجان می آورد. کهنه بام و "پسنی" همیشه جذاب و مغرورند. کمترین زحمت و کمترین هزینه برای گذراندن یک روز به یادماندنی در این دو مکان، بسیاری از افراد را به سوی این اماکن تفریحی سوق می دهد.

    پیاده روی به سمت "سوملار" و "شاوی" و "بارداولنگ" نیز در هر فصلی جذاب  است؛ مشروط به اینکه یاران و همراهان ورزشی پا به پای شما و در کنار شما حضور داشته باشند. مدتهاست این توفیق نصیبم شده است تا بواسطه همین دوستی ها، هر وقت به "بام" می روم همیشه خودبخودی چند برنامه ورزشی تدارک دیده شده است.

صدهزاران/ حسین نصرتی/ باغات گونی روستای بام

صدهزاران/ حسین نصرتی/ باغات گونی روستای بام

    صبح روز چهارم فروردین در قالب برنامه ورزش صبحگاهی سبک، به اتفاق ورزشکاران همیشه همراه اکبر امامپور و داود اکوان به سمت باغات گونی حرکت کردیم. هوای تازه و سبزه های نورسته طبیعت بیش از هر چیزی نظرها را در طول مسیر جلب می کند. مشاهده گله های گوسفند در کوهپایه ها، آن هم در ساعات آغازین روز، اعتماد به نفس چوپانان را برای ما به رخ می کشد. تلاش گوسفندان نیز برای بهره گیری از روزی شان هنر آفریننده حیات است که ما را به تلاش و کوشش ترغیب می کند. زمین هایی که از پس 20 ساعت بارش بوی تازگی می دهند، شش هایمان را سرزنده کرده و مغزمان را به ادامه مسیر و برداشتن گام های بلندتر تیز و قبراق می سازد.

    مسیر "بام" به "گونی" زیباست. زیبایی آن زمانی دوچندان می شود که شما از مسیر عبوری، خاطرات شیرینی به یاد داشته باشید و هدف از این حرکت نیز انجام ورزش در جمع دوستان خوب باشد. عطر شکوفه های بادام و پرواز پروانه ها و حرکت آرام ابرهای سپید در آسمان، بسیار آرامش بخش است.

    وقتی به مقصد رسیدیم، بسیار مسرور بودیم. به همراهان پیشنهاد دادم تا دقایقی را مشغول نرمش و حرکات کششی شویم. همراهان همیشگی بسیار سخاوتمندانه از این پیشنهاد استقبال کردند و من هم نخست "دو آرام" را برای دقایقی کوتاه، و سپس چند حرکت انفجاری را طرح ریزی کردم، انجام حرکات کششی ادامه برنامه ورزشی بود.

    دایر کردن آتش پایان بخش این برنامه ورزشی بود. یک روز خوب فروردینی را کنار یکدیگر تجربه کردیم. سپاسگزار خداوند متعالیم بابت رقم زدن چنین روز خوب و شیرینی.

صدهزاران/ حسین نصرتی/ باغات گونی روستای بام

صدهزاران/ حسین نصرتی/ باغات گونی روستای بام

صدهزاران/ حسین نصرتی/ باغات گونی روستای بام

/ 5 نظر / 73 بازدید
محمدی

چه همتی. حسرت می خورم. همیشه ورزشکار باشید.

رضا

وقتی دو نفر همراه خوب باشند، فتح هر قله ای ممکن است. هوای خوب نوش جانتان...

حسینی

یک پنجره برای دیدن یک پنجره برای شنیدن یک پنجره که مثل حلقه‌ی چاهی در انتهای خود به قلب زمین میرسد و باز می‌شود به سوی وسعت این مهربانی مکرّر آبی رنگ (فروغ فرخزاد)

میلاد

در برابر طراوت و زیبایی‌های بهاری بام دو راه بیشتر نداری! یا سکوت کنی و لذت ببری و یا لذت خود را با خواندن شعرهای زیبا کنار همراهانت فریاد بزنی. بيابان را سراسر مه گرفته است می‌گويد به خود عابر سگان قريه خاموشند در شولای مه پنهان به خانه می‌رسم گل كو نمی‌داند مرا ناگاه در درگاه می‌بيند به چشمش قطره اشكی بر لبش لبخند خواهد گفت: بيابان را سراسر مه گرفته است ... با خود فكر می‌كردم كه مه گرهمچنان تا صبح می‌پائيد مردان جسور از خفيه گاه خود به ديدار عزيزان باز می‌گشتند. (احمد شاملو)

رضایی

پیاده روی در هوای بام چیز دیگری است. قدر این اوقات را بدانید.