صدهزاران
صد هزاران گل شکفت و بانگ مرغی بر نخاست ، عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد
 
 

در روزهای بعد از ایام انتخابات ، تعدادی از افرادی که در این اعتراضات و نا آرامیها دست داشتند و یا اساسا" نقشی در اعتراضات نداشتند ، بازداشت شده اند، چنانچه افرادی در این میان واقعا" نقش مهم و انکار ناپذیری در تخریب اموال عمومی و اقدام علیه امنیت ملی داشته اند و  آنگونه که بارها ادعا می شود ، حساب آنان از طرفداران نامزدها جداست، از بازداشت آنان هیچکس ناراحت نمی شود و صد البته که آحاد جامعه از چنین اقدامی که برای تامین امنیت جامعه است ، راضی و خرسند هم می شوند و هیچ یک از آحاد ملت هم نمی توانند حق نظام در شناسایی توطئه‌ها و مقابله با آنها را نادیده بگیرند.  اما اگر چنین اقداماتی نوعی فرافکنی باشد ، اعتماد مردم نسبت به نظام سست خواهد شد و در همین جا لازم است چنین بازداشتهایی متوقف و برای آنانی که از دسترسی به کمترین رسانه برای روشنگری موضوع بهره ای نمی برند، بعنوان شهروندانی که حقوقی مصرح در قانون اساسی دارند ، با آنان رفتار کنیم.

 از میان بازداشت شدگانی که دستگیری آنان به شکلی وسیع و گسترده دارای انعکاس داخلی و خـارجی بوده ، کارکنان ایرانی سفارت انگلیس هستند که از 9 نفر بازداشت شده ، تنها یک کارمند در بازداشت باقی مانده اند، شاید آزادی آنها هم به این علت بوده است که آنها در اغتشاش‌های اخیردستی نداشته اند و یا اخبار مربوط به دست داشتن آنان در ناآرامیهای اخیر دقیق نبوده است.

همچنانکه در بخشهای مختلف جامعه به افراد و شخصیتهای حقیقی و حقوقی اتهاماتی وارد می شود و قبل از اثبات آن اتهامات، افراد آزاد می شوند، ظاهرا" چنین به نظر می رسد که در پرونده های امنیتی هم چنین اشکالاتی وجود دارد و الا چطور می شود تنها دو روز پس از دستگیری کارمندانی که در یک سفارتخانه خارجی مشغول بکارند و جزو اتباع ایرانی محسوب می شوند، چنین اتهاماتی اثبات نشود و این ایرادی در پرونده آنان آشکار شود!

با این قیاس می توان به این نتیجه رسید که در موضوع پرونده سازی علیه افرادی که اکنون در بازداشت بسر می برند، قطعا" افراد بیگناهی وجود دارند و اقدامات رسانه هایی همچون صدا و سیما و تعدادی از روزنامه های مخالف اصلاح طلبان، نوعی فرار به جلو برای توجیه رفتارهای خلاف عرف و اخلاق خود در موسم انتخابات بوده است، در شرایط آرام موجود بجای آنکه بر طبل غرور ناشی از پیروزی بکوبیم ، بیاییم و در یک آسیب شناسی جدی ، رفتارهای خود را بازبینی کنیم و از مردم عذر خواهی کنیم و  در پی تصحیح اشتباهات خود بر آییم و بر این نکته توجه کنیم که در پرونده های امنیتی هم امکان اشتباه وجود دارد.

طبق اعلام سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ، تعداد 1032 نفر در ناآرامیهای پس از انتخابات دستگیر شده اند، اگر بر مبنای کارکنان سفارت انگلیس بخواهیم محاسبه ای انجام دهیم که از میان 9 مظنون، 8 نفر آزاد شده اند، باید به این حساب برسیم که از میان 1032 نفر ، احتمالا" حدود 1 درصد آنان باید بازداشت می شدند و احتمالا" بازداشت بقیه دارای اشکال است.

مراقب باشیم تا حقوق آنان پایمال نشود؛ در حالی که بلافاصله پس از اعلام خبر دستگیری کارمندان سفارت انگلیس ، وزیر خارجه انگلیس به همران برخی از وزرای خارجه اتحادیه اروپا به این موضوع واکنش نشان دادند و همین فشارها در کمتر از 24 ساعت منجر به آزادی آنان شد، به یاد داشته باشیم که 1032 نفر افراد بازداشت شده نه سخنگویی دارند و نه رسانه ای در اختیار. مراقب باشیم باید در روز جزا پاسخگوی اقدامات خود باشیم.

[ پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸ ] [ ٤:۳٧ ‎ب.ظ ] [ حسین نصرتی ]
درباره وبلاگ
حسین نصرتی
نامم حسین است، چون سیزدهم محرم متولد شده ام، رشته تحصیلی ام ارتباطات، کارم نیز در ارتباط با خبر است. مشی زندگی و افکار و اعتقاداتم مبتنی بر اصل میانه روی است؛ چنانکه حضرت علی(ع) می‌فرمایند: میانه روی در کارها را دریاب؛ زیرا کسی که از میانه روی برگردد، ستم کند و کسی که آن را فرا گیرد به عدالت رفتار کند. از طرفی به این سخن آن حضرت (ع) نیز ایمان دارم که می‌فرمایند: درآنجا که باید سخن گفت، خاموشی سودی ندارد و آنجا که باید خاموش ماند، سخن گفتن خیری نخواهد داشت. مطالب من در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و...ارائه می‌شوند. گاهی اوقات تحلیل می کنم، گاهی انتقاد، گاهی هم دفاع و گاهی نیز سکوت. معتقد به نظام جمهوری اسلامی ام و خود را موظف به تعالی ایران می دانم. اگر هم نقدی می‌کنم، برای دلسوزی و حفظ آن است. تلاشم آنست تا در این وبلاگ برای دلم بنویسم و هیچوقت فکر و تحلیلم را به کسی تحمیل نکنم.

آرشيو وبلاگ
صفحات وبلاگ
RSS Feed