صدهزاران
صد هزاران گل شکفت و بانگ مرغی بر نخاست ، عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد
 
 

خوشبختانه مدتی است که حال و هوای پایتخت به حال و هوای معمولی تبدیل شده است. هر اتفاقی که بصورت ضربی و آنی روی می دهد، تصمیمات مقامات و افراد مسئول هم متناسب با آن شرایط است. هنگامی که اوضاع تحت کنترل قرار می گیرند، تازه بررسیها و تحلیل محتوای اخبار و رویدادها آغاز می شود. اولویت رسیدگی به برخی از زوایای بحران را هیچ نهاد و مقام مسئولی نمی تواند تعیین کند؛ بلکه افکار عمومی به عنوان موثرترین عامل ، تعقیب کننده رفتارها می باشند.

با فروکش کردن بحران انتخابات دهم ریاست جمهوری، رسانه های حامی دولت، به دنبال یافتن عوامل مرگ دلخراش جوانی بنام ندا آقا سلطان بر آمده اند. انتشار فیلم آزاردهنده از لحظات کشته شدن وی در ناآرامی های تهران ، بازتاب گسترده ای در اذهان عمومی و رسانه های خارجی داشت. مرگ دلخراش او به تیتر نخست اغلب رسانه ها و روزنامه های خارجی و شبکه های تلویزیونی تبدیل شد. ندای 26 ساله به هنگام مرگ برخلاف شرایط معمول که محتضران چهره ای در هم ریخته دارند ، او چهره ای آرام داشت و شاید همین موضوع باعث توجه مردم و رسانه ها به او شده است. در فیلمی که از او در سایتهای اینترنتی و شبکه های خارجی به نمایش در آمده ، ندا به علت اصابت گلوله بر روی زمین افتاده است و افرادی در تلاشند تا با تنفس مصنوعی به او کمک کنند ، اما پس از لحظاتی خون صورت او را می پوشاند.

افکار عمومی به خوبی تشخیص می دهند که مسببان چنین حوادثی چه کسانی هستند، افکار عمومی بارها نشان داده اند که از خیلی از رسانه ها جلوترند و بخوبی مسائل را تحلیل می کنند. رسانه های رسمی به این موضوع واکنش دیر هنگامی نشان دادند، رسانه های منتقد دولت یا بقولی اصلاح طلب، صرفا" به انتشار خبر قتل ندا و بازتاب های آن پرداختند ، اما رسانه های حامی دولت، بعد از چند روز سکوت به موضعگیری در این باره پرداختند. من هم با دیدن این تصاویر بسیار متاسف و متاثر شدم ، به دنبال آن هم نیستم که بدانم چه کسی او را به قتل رسانده است، من هم بعنوان شهروندی از خیل شهروندان کشورمان، برداشت خاص خود را دارم، اما موضعگیریهایی که طی چند روز اخیر در این باره صورت گرفته ، قابل تامل است؛ اینکه چرا این اتفاق روی داده است، موضوع این یادداشت نیست، فقط برخی اظهار نظرها و روایتها را نقل می کنم تا کمکی باشد به تحلیل بهتر مخاطبان عزیز.

رسانه های خارجی تیراندازی نیروهای امنیتی کشورمان را عامل قتل این دختر جوان معرفی کرده اند. رسانه های دولتی کشورمان با اعلام اینکه گلوله شلیک شده به او مربوط سلاح های نیروهای امنیتی نیست ، این مسئله را رد می کنند. خبرگزاری ایرنا خبر داده است "اگرچه روند بررسی‌ها برای شناسایی هویت ضارب ندا ادامه دارد، اما شواهد به دست آمده این فرضیه را تقویت می‌کند که نامبرده اشتباها به عنوان خواهر یکی از منافقین معدوم مازندرانی از سوی تک تیراندازان گروهک نفاق هدف قرار داده شد."

روزنامه جوان، خبرنگار بی بی سی در تهران را عامل قتل ندا معرفی کرده است. "خبرنگار بی‌بی‌سی، مستقر در تهران که اخیراً از ایران اخراج شده است در اقدامی غیرانسانی با اجیر کردن یکی از اراذل و اوباش و دادن مبلغی به وی، خواستار کشتن یک نفر برای تهیه فیلم مستند خود شد. به گفته منابع آگاه، فیلمی که اخیراً از اصابت گلوله و کشته شدن دختر جوانی به نام ندا آقا سلطان در شبکه‌های مختلف خبری دنیا و اینترنت منتشر شده است ، ثمره این اقدام غیرانسانی خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی در ایران است. گفتنی است پس از به قتل رسیدن این دختر و با توجه به اینکه هیچ اجازه‌ای برای استفاده نیروهای امنیتی و انتظامی از سلاح گرم علیه اغتشاشگران صادر نشده بود، نیروهای حاضر در صحنه این فرد را دستگیر کردند و پس از بازجویی پرده از این راز غیرانسانی برداشته شد."

روزنامه وطن امروز هم یکی از روزنامه های طرفدار دولت با استناد به منابع آگاه، سازمان مجاهدین خلق را عامل قتل معرفی می کند."با انتشار تصویری از یک جنازه در آشوب‌های خیابانی اخیر، هویت تشکیلاتی عاملان اصلی این تیراندازی در ترور مردم بیگناه مشخص‌تر شده است. طبق اطلاعات به دست آمده از یک منبع آگاه امنیتی، عوامل گروهک تروریستی منافقین با سوء‌استفاده از ناامنی پدید آمده در برخی مناطق تهران ضمن طراحی سناریویی خطرناک، اقدام به هدف قرار دادن مسلحانه مردم با هدف سلب آرامش عمومی کرده‌اند... در تازه‌ترین اقدام خود با استقرار تک تیرانداز در برخی مناطق تهران، مردم بی‌گناه و بویژه زنان را هدف قرار داده و با استفاده از عوامل خود از صحنه کشته شدن زنان تصویربرداری کرده و به سرعت آنها را در رسانه‌های عمومی و سایت‌های اینترنتی منتشر می‌کنند. این سناریو به گونه‌ای پی‌ریزی شده است که پس از شلیک و کشته شدن مردم، عده‌ای از عوامل این فرقه تروریستی در منطقه مزبور با ایجاد سر و صدا و فریاد‌زدن، جو را ملتهب کرده و فضای شهر را ناآرام می‌کردند".

خبرگزاری فارس نیز از قول یک مقام آگاه نوشته است" مأموران نیروی انتظامی به سرنخ‌هایی درباره عامل این تیراندازی دست یافته‌اند، با تحقیقات به عمل آمده از طریق دوربین‌های حاضر در صحنه، اظهارات شهود، بررسی محل حادثه، شناسایی و بازجویی از افراد حاضر در صحنه و گزارش پزشکی قانونی، مشخص شده است فردی به وسیله یک اسلحه قاچاق به طرف تنی چند از حاضران در خیابان کارگر شمالی تیراندازی می‌کند که یکی از این گلوله‌ها از پشت به ندا اصابت می‌کند."

حجت الاسلام احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران می گوید: "در اغتشاشات اخیر، یک خانم کشته شد، اوباما برایش اشک تمساح ریخت و غرب معرکه گرفت. هر عاقلی که فیلمش را ببیند متوجه می‌شود کار خود اغتشاش‌گران است. به‌گونه‌ای که از جایی که ماشین این خانم هم پارک شده است عکس گرفته‌اند. این خانم در کوچه خلوت بوده است. در کوچه خلوت که نمی‌کشند، دستگیر می‌کنند. معلوم است که اگر کار نظام بود، در خیابان برخورد می‌کرد. اغتشاشگران برنامه‌ریزی کرده بودند که بعدا بهره ‌برداری کنند."

سفیر ایران در مکزیک از احتمال دخالت سازمان سیا در قتل ندا خبر داده است."آمریکا و سازمان سیا ممکن است پشت قتل این دختر 26 ساله باشند؛ دختری که به نماد معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ایران تبدیل شده است. مرگ ندا  بسیار مشکوک است و سئوال ما اینجاست که چگونه این دختر از پشت و در مقابل چند دوربین هدف قرار گرفته و چگونه است که این تیراندازی در منطقه ای واقع شده که هیچ تظاهرات مهمی در آنجا برگزار نمی شده است."

بخش خبری 20:30 صدا و سیما هم علت مرگ ندا آقاسلطان را نتیجه اجرای سناریوی منافقین یا ضدانقلاب می نامد، دلیل این کار هم حضور دوربین و فیلمبرداری از اولین ثانیه های اصابت گلوله به این دختر جوان تا آخرین لحظات زندگی وی و اینکه دوربین مذکور بر خلاف دیگر فیلم های کم کیفیت از حوادث اخیر، حرفه ای بوده است و تصاویر آن کیفیت بالایی دارد. این بخش خبری دیشب هم در این خصوص سخن گفت و تاکید کرد که 45 دقیقه قبل از مرگ ندا، او در جمع تظاهرکننده ها حضور داشته و مانیتور می شده است.

اینها گزیده ای بودند از اظهار نظرهای رسانه ها، و البته مهم نیست که چه کسی ندا را کشته است، افکار عمومی به فراخور اطلاعات موجود و با رواج این اخبار روایتی را می شنود و به تشخیص خود می رسند، اما نکته ای که نباید پنهان داشت، آن است که مرگ ندا ، نگاهها را متوجه کشورمان ساخت و افکار عمومی مردم جهان نیز در این باره موضعگیری منفی ای از خود بروز دادند. انتخاباتی که با مشارکت 85 درصدی می توانست باعث ایجاد یک فرصت بی نظیر برای عزت کشور در داخل و خارج باشد، به ناگهان به یک تهدید تبدیل شد. امیدواریم مسئولان کشور بدور از تعصبهای گروهی، بر عوارض ناشی از برخی سوء عملکردها فائق آیند و به زدودن ذهنیات منفی از افکار عمومی بپردازند.

 

[ یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸ ] [ ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ ] [ حسین نصرتی ]
درباره وبلاگ
حسین نصرتی
نامم حسین است، چون سیزدهم محرم متولد شده ام، رشته تحصیلی ام ارتباطات، کارم نیز در ارتباط با خبر است. مشی زندگی و افکار و اعتقاداتم مبتنی بر اصل میانه روی است؛ چنانکه حضرت علی(ع) می‌فرمایند: میانه روی در کارها را دریاب؛ زیرا کسی که از میانه روی برگردد، ستم کند و کسی که آن را فرا گیرد به عدالت رفتار کند. از طرفی به این سخن آن حضرت (ع) نیز ایمان دارم که می‌فرمایند: درآنجا که باید سخن گفت، خاموشی سودی ندارد و آنجا که باید خاموش ماند، سخن گفتن خیری نخواهد داشت. مطالب من در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و...ارائه می‌شوند. گاهی اوقات تحلیل می کنم، گاهی انتقاد، گاهی هم دفاع و گاهی نیز سکوت. معتقد به نظام جمهوری اسلامی ام و خود را موظف به تعالی ایران می دانم. اگر هم نقدی می‌کنم، برای دلسوزی و حفظ آن است. تلاشم آنست تا در این وبلاگ برای دلم بنویسم و هیچوقت فکر و تحلیلم را به کسی تحمیل نکنم.

آرشيو وبلاگ
صفحات وبلاگ
RSS Feed