صدهزاران
صد هزاران گل شکفت و بانگ مرغی بر نخاست ، عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد
 
 

            در شرایطی که 12 روز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می گذرد، هنوز فضای جامعه ملتهب است و بسیاری هنوز فرصت پرداختن به دلایل اعتراضات جاری کشور را نمی دانند. متاسفانه رسانه ملی هم که کوچکترین توجهی به آراء و نظرات میرحسین موسوی نامزد معترض به نتایج انتخابات و شخصیتهای مخالف جناح حاکم نمی کند. گویی صدا و سیما فقط برای همین جناح است و منتقدان چنین حقی ندارند. آنان مردمی را که تا پیش از رای گیری در کمال آرامش و نقدپذیری، زندگی مسالمت آمیزی را کنار هم داشتند، به دو گروه تقسیم کرد و آنها را بجان هم انداخت. طرفداران یکی را اراذل و اوباش و آشوبگر و اغتشاشگر توصیف کرد و طرفداران نامزد پیروز را انسانهای وارسته و پاک و منزه.

آنها از این نکته غافل بودند مردمی که به نامزد دلخواه آنان رای نداده بودند ، مسلمان، وفادار به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، پایبند به قانون اساسی، شهید داده و رنج کشیده و دلسوز همین نظام بودند ؛ در حالیکه صدا و سیما آنان را فریب خورده و در دام منافقین و آشوب طلب معرفی کرد. در این فضای آشفته و یکطرفه نشانه های دو کاندیدای اصلاح طلب از رسانه ها محو شد و حامیان و نویسندگان هوادار آنان نیز بصورت گسترده ای بازداشت شدند.

موضوعی که اکنون مورد اعتراض طرفداران میرحسین موسوی است، محدود کردن رسانه‌های منتسب به آنها و نبود تریبونی برای بیان دیدگاه‌های نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات است. این موضوع سبب شده تا حامیان و فعالان سیاسی طرفدار این نامزدها برای گفتن اعتراضات و همچنین آگاهی از آخرین وضعیت، به رسانه‌هایی مراجعه کنند که نمی‌توان به خیرخواهی آنها نسبت به ملت ایران خوشبین بود.

این آش آنقدر شور بود که صدای شخصیتهای سرشناس اردوگاه اصولگرا را هم در آورد. علی لاریجانی در گفتگوی چند شب پیش خود با شبکه دو سیما  آشکارا به انتقاد از وضعیت موجود اطلاع رسانی پرداخت و تأکید کرد:صدا و سیما نباید به گونه‌ای رفتار کند که موجب تحریک احساسات مردم باشد، نباید به نام حقوق ملت، قانون را زیر پای گذاشت؛ البته باید به سخن مردم که در تظاهرات شرکت کرده‌اند هم گوش کرد. رادیو و تلویزیون ما باید در این باره شفاف عمل کند و یکطرفه نباشد تا دیگر نیازی به رسانه‌های خارجی نباشد. مسئولان باید فضایی غیر از خیابان‌ها را برای تجمع در اختیار معترضان قرار دهند و صدا و سیما باید فرصت را به منتقدان هم بدهد.

اینها را گفتم تا برسم به دلایلی که میرحسین موسوی نتایج انتخابات اخیر را به رسمیت نمی شناسد.

او اخیرا" با ارسال نامه ای به شورای نگهبان، دلایل خود را برای ابطال انتخابات شرح داده است.

مهندس موسوی در این نامه با شرح نحوه پلمپ صندوق ها، قبل از رای گیری می نویسد: بنابر قانون ، باید پیش از رای گیری، از خالی بودن صندوق ها اطمینان حاصل شود که این کار باید قبل از لاک و مهر صندوق ها و با حضور نمایدگان ناظر کاندیداها انجام می شده که این مهم در اغلب شعبات اخذ رای واقع نشده است.

وی با استناد به موارد قانونی شرح می دهد که چگونه برای تعداد زیادی از ناظران معرفی شده برای حضور در صندوق های رای، کارت صادر نشده است.

در این بخش از نامه آمده در موارد متعددی نام افراد اشتباه قید شده و یا حتی در موارد متعدد عکس مردان به کارت زنان و یا بلعکس الصاق شده و عملا" مسئولان صندوق ها با این گونه کارت ها اجازه حضور ناظر معرفی شده را نداده اند. در موارد زیادی شماره صندوق هایی که ناظر برای آن معرفی شده بود با شماره صندوقی که در محل بوده مطابقت نداشته و ناظر معرفی شده توسط مسئولان صندوق پذیرفته نشده و امکان حضور و نظارت ممکن نبوده است. در موارد متعددی کارت های ناظرین معرفی شده از طرف یک کاندیدا برای کاندیداهای دیگر ارسال گردیده است و به علت ضیق وقت امکان رفع این اشتباه و جابه جایی وجود نداشته است.

به گفته موسوی در سراسر کشور هزاران نفر از نمایندگان اینجانب و سایر کاندیداها از شعب رای گیری اخراج و به سایرین هم اجازه ندادند وظایف نظارتی خود را انجام دهند. افزایش صندوق های سیار، کمبود تعرفه و محدود کردن زمان رای گیری از جمله مواردی است که مهندس موسوی به آنها اعتراض دارد.

موسوی با اشاره به افزایش چشمگیر صندوق های سیار می نویسد:در نقاطی این صندوق ها به کار گرفته شده که صندوق های ثابت در چند ده متری آن مستقر بوده و هیچ نیازی به استفاده از این صندوق های سیار نبوده است.

بنابر این نامه، در اغلب صندوق های سیار نمایندگان نامزدها حضور نداشتند و با توجه به تعداد 14 هزار صندوق سیار عملا" امکان هر گونه تخلف در این صندوق ها وجود داشته است.

موسوی در بخش دیگری از نامه خود می گوید: در حالی که بنا بر آمار ثبت احوال تعداد افراد واجد شرایط 45 میلیون و 200 هزار نفر بوده، تعداد 59 میلیون و 600 هزار برگ تعرفه چاپ شده و علاوه بر این نیز در روز 21 خرداد نیز میلیون ها برگ تعرفه دیگر بدون شماره سریال چاپ شده است.

به عقیده این نامزد انتخابات، با وجود این تعداد برگه رای، برخی مناطق نظیر تبریز، شیراز و مناطق شمالی، شرقی و غربی تهران در همان ساعات اولیه روز با کمبود تعرفه رای مواجه شده اند.

میر حسین موسوی در نامه اش به شورای نگهبان تاکید دارد که چرا ساعات اخذ رای تا ساعت نه شب تمدید شده و بسیاری از شهروندان علی رغم حضور در محل شعب اخذ رای موفق به رای دادن نشدند و آنان را از محل شعب اخذ رای اخراج کردند.

بنابر این نامه، در مرحله شمارش آرا و تنظیم صورت جلسات و فرم های مربوط و انتقال صندوق ها به شعب اخذ رای هیچ نظارتی از سوی نمایندگان ناظر کاندیداها جهت اطمینان از تطبیق محتوای صندوق ها با صورت جلسات تنظیمی مربوط وجود نداشته است.

به گفته وی، صرف نظر از تخلفات در میزان آرای اعلام شده، آماری که در تجمیع آرا مطرح شده ، با آن بخشی که ناظران ما در صندوق ها حضور داشته اند مطابقت ندارد.

مهندس موسوی با اشاره به متن نامه ای که به امضای نمایندگان سه نامزد (میرحسین موسوی، محسن رضایی و مهدی کروبی) مستقر در وزارت کشور رسید، تاکید می کند که امضا کنندگان نامه خطاب به وزیر کشور نوشته اند که هیچگونه اطلاعی از چگونگی دریافت و تجمیع و انتشار آن ندارند.

به نوشته این نامزد انتخابات، تصمیمات در اتاقی صورت می گرفته که در آن کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات، صادق محصولی وزیر کشور و فردی دیگر گرفته می شده است.

موسوی در انتهای نامه فهرستی از تخلفات پیش از رای گیری را نیز بر می شمارد. استفاده از امکانات دولتی و رسانه های وابسته به دولت در تبلیغات انتخاباتی و قطع سرویس پیامک در روز انتخابات از جمله این تخلفات است.

به گفته موسوی، این تخلفات به اضافه آن چیزی که در نامه های قبلی به شورای نگهبان داده، موجبات ابطال قانون انتخابات در سراسر کشور می باشد.

[ چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۸۸ ] [ ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ ] [ حسین نصرتی ]
درباره وبلاگ
حسین نصرتی
نامم حسین است، چون سیزدهم محرم متولد شده ام، رشته تحصیلی ام ارتباطات، کارم نیز در ارتباط با خبر است. مشی زندگی و افکار و اعتقاداتم مبتنی بر اصل میانه روی است؛ چنانکه حضرت علی(ع) می‌فرمایند: میانه روی در کارها را دریاب؛ زیرا کسی که از میانه روی برگردد، ستم کند و کسی که آن را فرا گیرد به عدالت رفتار کند. از طرفی به این سخن آن حضرت (ع) نیز ایمان دارم که می‌فرمایند: درآنجا که باید سخن گفت، خاموشی سودی ندارد و آنجا که باید خاموش ماند، سخن گفتن خیری نخواهد داشت. مطالب من در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و...ارائه می‌شوند. گاهی اوقات تحلیل می کنم، گاهی انتقاد، گاهی هم دفاع و گاهی نیز سکوت. معتقد به نظام جمهوری اسلامی ام و خود را موظف به تعالی ایران می دانم. اگر هم نقدی می‌کنم، برای دلسوزی و حفظ آن است. تلاشم آنست تا در این وبلاگ برای دلم بنویسم و هیچوقت فکر و تحلیلم را به کسی تحمیل نکنم.

آرشيو وبلاگ
صفحات وبلاگ
RSS Feed