صدهزاران
صد هزاران گل شکفت و بانگ مرغی بر نخاست ، عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد
 
 

در تقویم هر کشوری برخی از روزها دارای ویژگی خاصی هستند و به نوعی از دیگر مناسبتها متمایز. سوم خرداد از جمله روزهایی است که روز هویت ملی و غرور ایرانیان از هر قوم و مذهبی است. سوم خرداد روزی است که در کنار تاریخ و تمدن و فرهنگ این کشور، حلقه هویت ایرانی ما را تکمیل می کند.

به همین منظور همه ساله مراسم های مختلفی در جای جای کشورمان در بزرگداشت این روز برگزار می شود. مراسم امسال به جهت تقارن آن با آستانه انتخابات ریاست جمهوری و آرایش نیروهای سیاسی برای گزینش دهمین رئیس جمهور ، در گمنامی و غربت برگزار شد. منظورم از بکار بردن واژه غربت اشاره به عدم بهره برداری از چنین روزی برای وحدت نیروهای سیاسی و استفاده از ویژگی این حماسه در همبستگی ملی و مشارکت عمومی ، حول منافع ملی است.

متاسفانه چند سالی است که برخی جریانات سیاسی در صدد مصادره این روز ملی هستند. مدیریت بزرگداشت چنین روزی در اختیار افرادی قرار می گیرد که نگاه مصلحت آمیز به غرور و هویتی که پیش تر از آن سخن گفتیم ندارند، عدم استقبال کسانی که روزی خود از حماسه سازان سوم خرداد بوده اند، دلیلی بر این مدعاست. البته عدم استقبال آنان دلیل بر سستی و از بین رفتن انگیزه  آنان نیست؛ بلکه کسانی چنان برنامه ریزی می کنند که یادگاران روزهای حماسه و ایثار را به نوعی می رنجانند و از مجموعه ارزشمند دور می کنند و بدیهی است که چنین برخوردهایی با فلسفه بزرگداشت سوم خرداد منافات دارد.

در چنین مراسم هایی بجای استفاده از سخنرانان بی طرف و سرداران و یادگاران 8 سال دفاع مقدس، از سخنرانان جناحی استفاده می شود که اگر هم تعدادی از افرادی که برای بزرگداشت واقعی سوم خرداد در چنین مراسم هایی حضور می یابند، از شرکت در آن صرفنظر می کنند. تازه همین سخنرانان از پرداختن به پشت پرده پس از سوم خرداد که از سوی بزرگان و مسئولان زمان جنگ مشمول مرور زمان شده و به نوعی عنوان کردن مباحث آن که سئوالات بسیاری را در ذهن ما بوجود آورده است ، بلااشکال می دانند، اجتناب می کنند؛ مسائلی از قبیل لزوم توقف یا ادامه جنگ پس از باز پس گیری خرمشهر و خلق حماسه سوم خرداد ، پذیرش آتش بس و دریافت غرامت از صدام و متحدان صدام و ... اینها مسائلی اند که بدان پرداخته نمی شود و همه ساله مراسم های تشریفاتی برگزار می شود و از موهبت چنین روز بزرگی استفاده نمی شود و به خواندن دکلمه و قطعه شعر و نشان دادن کلیپی بسنده می شود.

به این برخوردها نگاههای امنیتی به برخی از مسائل همچون موضوع داغ انتخابات را هم بیفزایید. متاسفانه در برخی از جاها افرادی به بهانه طرفداری از برخی کاندیداها که نامزد جریان مخالف دولت نهم هستند، حساب اعتقادی پس می دهند و به نوعی تحت فشار قرار می گیرند. از جمله دستاوردهای سوم خرداد به دور ریختن چنین نگاههایی است که آزادی و کرامت انسانی را هدف می گیرند ، اما ما با دست خودمان ارزشهای خودمان را کم رنگ می کنیم. امیدواریم در سالهای آینده در بزرگداشت چنین مراسمی ، نگاه ملی و هویت ایرانی را اساس و شالوده برنامه ریزی آن قرار دهیم و از انحصارگرایی و مصادره آن بپرهیزیم. 

[ دوشنبه ٤ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٥:٥٩ ‎ق.ظ ] [ حسین نصرتی ]
درباره وبلاگ
حسین نصرتی
نامم حسین است، چون سیزدهم محرم متولد شده ام، رشته تحصیلی ام ارتباطات، کارم نیز در ارتباط با خبر است. مشی زندگی و افکار و اعتقاداتم مبتنی بر اصل میانه روی است؛ چنانکه حضرت علی(ع) می‌فرمایند: میانه روی در کارها را دریاب؛ زیرا کسی که از میانه روی برگردد، ستم کند و کسی که آن را فرا گیرد به عدالت رفتار کند. از طرفی به این سخن آن حضرت (ع) نیز ایمان دارم که می‌فرمایند: درآنجا که باید سخن گفت، خاموشی سودی ندارد و آنجا که باید خاموش ماند، سخن گفتن خیری نخواهد داشت. مطالب من در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و...ارائه می‌شوند. گاهی اوقات تحلیل می کنم، گاهی انتقاد، گاهی هم دفاع و گاهی نیز سکوت. معتقد به نظام جمهوری اسلامی ام و خود را موظف به تعالی ایران می دانم. اگر هم نقدی می‌کنم، برای دلسوزی و حفظ آن است. تلاشم آنست تا در این وبلاگ برای دلم بنویسم و هیچوقت فکر و تحلیلم را به کسی تحمیل نکنم.

آرشيو وبلاگ
صفحات وبلاگ
RSS Feed