صدهزاران
صد هزاران گل شکفت و بانگ مرغی بر نخاست ، عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد
 
 

یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبر اللیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

    فصل های طبیعت همگی زیبا هستند، هریک از ما انسانها نیز به فصلی خاص علاقمندیم. خداوند بی همتا در جوهر هر یک از فصل ها، زیبائیهایی قرار داده است که مثال زدنی اند. آغاز فصل تابستان با گرما و رسیدن میوه ها و حاصل زحمات کشاورزان وباغداران همراه است؛ آغاز فصل پاییز با خزان و برگ ریزان درختان و آغاز دانش اندوزی برای دانش آموزان و دانشجویان همراه است؛ آغاز فصل زمستان با سرما، خواب درختان، بارش برف و یخبندان همراه است و بالاخره فصل بهار با تغییر چهره زمین همراه است.

    حیات طبیعت با بهار آغاز می شود و سه فصل پس از آن هر یک به چهره آن چنگ می اندازند و طبیعت را می میرانند، اما این طبیعت با آغاز بهار نو می شود و با توجه به این ویژگی خاص این فصل، بدیهی است که این فصل سرآمد فصول دیگر باشد؛ به عبارتی همه فصول خوبند، اما بهار در میان آنها چیز دیگری است.

   نیاکان ما با نگاهی ویژه به نوزایی طبیعت ، خود بنیانگذار و منشاء زایش سنتهایی بوده اند که تعدادی از این رسوم نسل به نسل و سینه به سینه به ما رسیده است. نو شدن،مهمترین ویژگی ای است که با ویژگی بهار گره خورده است، تغییر دومین ویژگی آن است و تکامل و بزرگی سومین ویژگی آن است. در آن لحظات احوال ما دگرگون می شود، قبها به یکدیگر نزدیک می شوند، کینه ها از دلها زدوده می شوند، خنده بر لبها شکوفامی شود، محبتها به یکدیگر هدیه می شوند و به همان سان که بهار به طبیعت و ما انسانها سبزی و خرمی هدیه می دهد، بزرگترها نیز به به کم سن وسال ترها عیدی می دهند، دید وبازدیدها رونق می گیرد، آرزوهای خوب وشیرین در یادها و نیت ها جاری می شوند، بزرگترها تکریم می شوند و کوچکترها محبت و صمیمیت می بینند؛ همه اینها در یک واژه خلاصه می شوند و آن واژه چیزی نیست جز "صله رحم" که در متون دینی و باستانی و در احادیث و روایات پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصومین(علیهم السلام) و پیشوایان دینی ما به آن توصیه فراوانی شده است؛همه این توصیفات باعث طولانی شدن عمر و همچنین سبب زدودن اندوه و بلا از دلها می شود.

    روز نو می شود، در پی آن دلها نیز نوتر می شوند و حال انسانها نیز دگرگون می شود، مردم شادمان می شوند و خوشحال؛ تمام این ویژگیها باعث استمرار این سنت حسنه و نیکو شده است.

    اگر قدری به گذشته ها نگاه کنیم و متون تاریخی را تورقی بزنیم، می بینیم که دولتها و ممالک قدرتمند به دنبال ضعف برخی از حکومتهای مرکزی ایران ، از این وضعیت استفاده کرده و با حمله به کشورمان علاوه بر وارد کردن خسارات مادی و ویرانی شهرها و آبادیها، در پی تحدید فرهنگ این مرز و بوم برآمده اند، اتفاقا در بعضی از موارد حکومتهای مهاجم تا چند قرن بر این مردم حکومت کرده اند، لیکن هیچگاه نتوانستند این فرهنگ غنی را به اضمحلال بکشانند، تجربه نشان داده است که مخالفت حاکمیت ها با فرهنگ این مردم بیشتر از گذشته آنها را به حفظ و اشاعه آداب و سنن خود ترغیب کرده است. این سنتها سطحی نیستند که با وزش کوچکترین نسیم ها از بین بروند، سنتهای مردم این سرزمین ، سنتهایی ماندگار، اصیل و ریشه دار هستند که با مخالفت برخی بر غنای آن افزوده می شود. اکنون این سنتها به ما رسیده است و ما باید در جهت حفظ و صیانت از آنها بکوشیم.

خوش تر ز عیش و صحبت و باغ و بهار چیست

ساقی کجاست گو سبب انتظار چیست

هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار

کس را وقوف نیست که انجام کار چیست

    نوروز روز خوب خداست، هدیه اوست به ما بندگان، روز شادی و شادکامی و روز صمیمیت و تالیف قلوب، این عید خجسته را خدمت همه هم میهنان عزیزم در اقصی نقاط  گیتی و خوانندگان عزیز این وبلاگ و دوستان خوبم  تبریک می گویم.

    روزگارتان بهاری و لحظه هایتان پر از شکوفه باد.

[ یکشنبه ٩ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٤:٥٩ ‎ب.ظ ] [ حسین نصرتی ]
درباره وبلاگ
حسین نصرتی
نامم حسین است، چون سیزدهم محرم متولد شده ام، رشته تحصیلی ام ارتباطات، کارم نیز در ارتباط با خبر است. مشی زندگی و افکار و اعتقاداتم مبتنی بر اصل میانه روی است؛ چنانکه حضرت علی(ع) می‌فرمایند: میانه روی در کارها را دریاب؛ زیرا کسی که از میانه روی برگردد، ستم کند و کسی که آن را فرا گیرد به عدالت رفتار کند. از طرفی به این سخن آن حضرت (ع) نیز ایمان دارم که می‌فرمایند: درآنجا که باید سخن گفت، خاموشی سودی ندارد و آنجا که باید خاموش ماند، سخن گفتن خیری نخواهد داشت. مطالب من در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و...ارائه می‌شوند. گاهی اوقات تحلیل می کنم، گاهی انتقاد، گاهی هم دفاع و گاهی نیز سکوت. معتقد به نظام جمهوری اسلامی ام و خود را موظف به تعالی ایران می دانم. اگر هم نقدی می‌کنم، برای دلسوزی و حفظ آن است. تلاشم آنست تا در این وبلاگ برای دلم بنویسم و هیچوقت فکر و تحلیلم را به کسی تحمیل نکنم.

آرشيو وبلاگ
صفحات وبلاگ
RSS Feed